Infinitiu jurar
Gerundi jurant
Participi jurat

Mode indicatiu

Present

jojuro
tujures
ell, ella, vostèjura
nosaltresjurem
vosaltresjureu
ells, elles, vostèsjuren

Imperfet

jojurava
tujuraves
ell, ella, vostèjurava
nosaltresjuràvem
vosaltresjuràveu
ells, elles, vostèsjuraven

Passat simple

jojurí
tujurares
ell, ella, vostèjurà
nosaltresjuràrem
vosaltresjuràreu
ells, elles, vostèsjuraren

Futur

jojuraré
tujuraràs
ell, ella, vostèjurarà
nosaltresjurarem
vosaltresjurareu
ells, elles, vostèsjuraran

Mode subjuntiu

Present

jojuri
tujuris
ell, ella, vostèjuri
nosaltresjurem
vosaltresjureu
ells, elles, vostèsjurin

Imperfet

jojurés
tujuressis
ell, ella, vostèjurés
nosaltresjuréssim
vosaltresjuréssiu
ells, elles, vostèsjuressin

Mode condicional

jojuraria
tujuraries
ell, ella, vostèjuraria
nosaltresjuraríem
vosaltresjuraríeu
ells, elles, vostèsjurarien

Mode imperatiu

(tu)jura
(vostè)juri
(nosaltres)jurem
(vosaltres)jureu
(vostès)jurin

Traduccions

anglès
to swear
castellà
jurar
francès
jurer
italià
giurare
portuguès
jurar