Practicar aquest verb
Infinitiuadoptar
Gerundiadoptant
Participiadoptat, adoptada, adoptats, adoptades

Mode indicatiu

Present

joadopto
tuadoptes
ell, ella, vostèadopta
nosaltresadoptem
vosaltresadopteu
ells, elles, vostèsadopten

Imperfet

joadoptava
tuadoptaves
ell, ella, vostèadoptava
nosaltresadoptàvem
vosaltresadoptàveu
ells, elles, vostèsadoptaven

Passat simple

joadoptí
tuadoptares
ell, ella, vostèadoptà
nosaltresadoptàrem
vosaltresadoptàreu
ells, elles, vostèsadoptaren

Passat perifràstic

jovaig adoptar
tuvas (vares) adoptar
ell, ella, vostèva adoptar
nosaltresvam (vàrem) adoptar
vosaltresvau (vàreu) adoptar
ells, elles, vostèsvan (varen) adoptar

Futur

joadoptaré
tuadoptaràs
ell, ella, vostèadoptarà
nosaltresadoptarem
vosaltresadoptareu
ells, elles, vostèsadoptaran

Perfet

johe adoptat
tuhas adoptat
ell, ella, vostèha adoptat
nosaltreshem (havem) adoptat
vosaltresheu (haveu) adoptat
ells, elles, vostèshan adoptat

Plusquamperfet

johavia adoptat
tuhavies adoptat
ell, ella, vostèhavia adoptat
nosaltreshavíem adoptat
vosaltreshavíeu adoptat
ells, elles, vostèshavien adoptat

Passat anterior

johaguí adoptat
tuhagueres adoptat
ell, ella, vostèhagué adoptat
nosaltreshaguérem adoptat
vosaltreshaguéreu adoptat
ells, elles, vostèshagueren adoptat

Passat anterior perifràstic

jovaig haver adoptat
tuvas (vares) haver adoptat
ell, ella, vostèva haver adoptat
nosaltresvam (vàrem) haver adoptat
vosaltresvau (vàreu) haver adoptat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver adoptat

Futur perfet

johauré adoptat
tuhauràs adoptat
ell, ella, vostèhaurà adoptat
nosaltreshaurem adoptat
vosaltreshaureu adoptat
ells, elles, vostèshauran adoptat

Mode subjuntiu

Present

joadopti
tuadoptis
ell, ella, vostèadopti
nosaltresadoptem
vosaltresadopteu
ells, elles, vostèsadoptin

Imperfet

joadoptés
tuadoptessis
ell, ella, vostèadoptés
nosaltresadoptéssim
vosaltresadoptéssiu
ells, elles, vostèsadoptessin

Perfet

johagi adoptat
tuhagis adoptat
ell, ella, vostèhagi adoptat
nosaltreshàgim adoptat
vosaltreshàgiu adoptat
ells, elles, vostèshagin adoptat

Plusquamperfet

johagués adoptat
tuhaguessis adoptat
ell, ella, vostèhagués adoptat
nosaltreshaguéssim adoptat
vosaltreshaguéssiu adoptat
ells, elles, vostèshaguessin adoptat

Mode condicional

Condicional

joadoptaria
tuadoptaries
ell, ella, vostèadoptaria
nosaltresadoptaríem
vosaltresadoptaríeu
ells, elles, vostèsadoptarien

Condicional perfet

johauria (haguera) adoptat
tuhauries (hagueres) adoptat
ell, ella, vostèhauria (haguera) adoptat
nosaltreshauríem (haguérem) adoptat
vosaltreshauríeu (haguéreu) adoptat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) adoptat

Mode imperatiu

(tu)adopta
(vostè)adopti
(nosaltres)adoptem
(vosaltres)adopteu
(vostès)adoptin

Traduccions

alemany
adoptieren, annehmen
anglès
to adopt
castellà
adoptar
francès
adopter
italià
adottare
neerlandès
aannemen, adopteren
portuguès
adotar