Practicar aquest verb
Infinitiufinir
Gerundifinint
Participifinit, finida, finits, finides

Mode indicatiu

Present

jofineixo
tufineixes
ell, ella, vostèfineix
nosaltresfinim
vosaltresfiniu
ells, elles, vostèsfineixen

Imperfet

jofinia
tufinies
ell, ella, vostèfinia
nosaltresfiníem
vosaltresfiníeu
ells, elles, vostèsfinien

Passat simple

jofiní
tufinires
ell, ella, vostèfiní
nosaltresfinírem
vosaltresfiníreu
ells, elles, vostèsfiniren

Passat perifràstic

jovaig finir
tuvas (vares) finir
ell, ella, vostèva finir
nosaltresvam (vàrem) finir
vosaltresvau (vàreu) finir
ells, elles, vostèsvan (varen) finir

Futur

jofiniré
tufiniràs
ell, ella, vostèfinirà
nosaltresfinirem
vosaltresfinireu
ells, elles, vostèsfiniran

Perfet

johe finit
tuhas finit
ell, ella, vostèha finit
nosaltreshem (havem) finit
vosaltresheu (haveu) finit
ells, elles, vostèshan finit

Plusquamperfet

johavia finit
tuhavies finit
ell, ella, vostèhavia finit
nosaltreshavíem finit
vosaltreshavíeu finit
ells, elles, vostèshavien finit

Passat anterior

johaguí finit
tuhagueres finit
ell, ella, vostèhagué finit
nosaltreshaguérem finit
vosaltreshaguéreu finit
ells, elles, vostèshagueren finit

Passat anterior perifràstic

jovaig haver finit
tuvas (vares) haver finit
ell, ella, vostèva haver finit
nosaltresvam (vàrem) haver finit
vosaltresvau (vàreu) haver finit
ells, elles, vostèsvan (varen) haver finit

Futur perfet

johauré finit
tuhauràs finit
ell, ella, vostèhaurà finit
nosaltreshaurem finit
vosaltreshaureu finit
ells, elles, vostèshauran finit

Mode subjuntiu

Present

jofineixi
tufineixis
ell, ella, vostèfineixi
nosaltresfinim
vosaltresfiniu
ells, elles, vostèsfineixin

Imperfet

jofinís
tufinissis
ell, ella, vostèfinís
nosaltresfiníssim
vosaltresfiníssiu
ells, elles, vostèsfinissin

Perfet

johagi finit
tuhagis finit
ell, ella, vostèhagi finit
nosaltreshàgim finit
vosaltreshàgiu finit
ells, elles, vostèshagin finit

Plusquamperfet

johagués finit
tuhaguessis finit
ell, ella, vostèhagués finit
nosaltreshaguéssim finit
vosaltreshaguéssiu finit
ells, elles, vostèshaguessin finit

Mode condicional

Condicional

jofiniria
tufiniries
ell, ella, vostèfiniria
nosaltresfiniríem
vosaltresfiniríeu
ells, elles, vostèsfinirien

Condicional perfet

johauria (haguera) finit
tuhauries (hagueres) finit
ell, ella, vostèhauria (haguera) finit
nosaltreshauríem (haguérem) finit
vosaltreshauríeu (haguéreu) finit
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) finit

Mode imperatiu

(tu)fineix
(vostè)fineixi
(nosaltres)finim
(vosaltres)finiu
(vostès)fineixin

Traduccions

alemany
enden
anglès
to end, to finish
castellà
acabar
francès
finir
italià
finire
neerlandès
beëindigen, eindigen
portuguès
acabar