Infinitiu podrir
Gerundi podrint
Participi podrit

Mode indicatiu

Present

jopodreixo
tupodreixes
ell, ella, vostèpodreix
nosaltrespodrim
vosaltrespodriu
ells, elles, vostèspodreixen

Imperfet

jopodria
tupodries
ell, ella, vostèpodria
nosaltrespodríem
vosaltrespodríeu
ells, elles, vostèspodrien

Passat simple

jopodrí
tupodrires
ell, ella, vostèpodrí
nosaltrespodrírem
vosaltrespodríreu
ells, elles, vostèspodriren

Futur

jopodriré
tupodriràs
ell, ella, vostèpodrirà
nosaltrespodrirem
vosaltrespodrireu
ells, elles, vostèspodriran

Mode subjuntiu

Present

jopodreixi
tupodreixis
ell, ella, vostèpodreixi
nosaltrespodrim
vosaltrespodriu
ells, elles, vostèspodreixin

Imperfet

jopodrís
tupodrissis
ell, ella, vostèpodrís
nosaltrespodríssim
vosaltrespodríssiu
ells, elles, vostèspodrissin

Mode condicional

jopodriria
tupodriries
ell, ella, vostèpodriria
nosaltrespodriríem
vosaltrespodriríeu
ells, elles, vostèspodririen

Mode imperatiu

(tu)podreix
(vostè)podreixi
(nosaltres)podrim
(vosaltres)podriu
(vostès)podreixin

Traduccions

anglès
to decay
castellà
pudrir
francès
pourrir