Practicar aquest verb
Infinitiuinclinar
Gerundiinclinant
Participiinclinat, inclinada, inclinats, inclinades

Mode indicatiu

Present

joinclino
tuinclines
ell, ella, vostèinclina
nosaltresinclinem
vosaltresinclineu
ells, elles, vostèsinclinen

Imperfet

joinclinava
tuinclinaves
ell, ella, vostèinclinava
nosaltresinclinàvem
vosaltresinclinàveu
ells, elles, vostèsinclinaven

Passat simple

joincliní
tuinclinares
ell, ella, vostèinclinà
nosaltresinclinàrem
vosaltresinclinàreu
ells, elles, vostèsinclinaren

Passat perifràstic

jovaig inclinar
tuvas (vares) inclinar
ell, ella, vostèva inclinar
nosaltresvam (vàrem) inclinar
vosaltresvau (vàreu) inclinar
ells, elles, vostèsvan (varen) inclinar

Futur

joinclinaré
tuinclinaràs
ell, ella, vostèinclinarà
nosaltresinclinarem
vosaltresinclinareu
ells, elles, vostèsinclinaran

Perfet

johe inclinat
tuhas inclinat
ell, ella, vostèha inclinat
nosaltreshem (havem) inclinat
vosaltresheu (haveu) inclinat
ells, elles, vostèshan inclinat

Plusquamperfet

johavia inclinat
tuhavies inclinat
ell, ella, vostèhavia inclinat
nosaltreshavíem inclinat
vosaltreshavíeu inclinat
ells, elles, vostèshavien inclinat

Passat anterior

johaguí inclinat
tuhagueres inclinat
ell, ella, vostèhagué inclinat
nosaltreshaguérem inclinat
vosaltreshaguéreu inclinat
ells, elles, vostèshagueren inclinat

Passat anterior perifràstic

jovaig haver inclinat
tuvas (vares) haver inclinat
ell, ella, vostèva haver inclinat
nosaltresvam (vàrem) haver inclinat
vosaltresvau (vàreu) haver inclinat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver inclinat

Futur perfet

johauré inclinat
tuhauràs inclinat
ell, ella, vostèhaurà inclinat
nosaltreshaurem inclinat
vosaltreshaureu inclinat
ells, elles, vostèshauran inclinat

Mode subjuntiu

Present

joinclini
tuinclinis
ell, ella, vostèinclini
nosaltresinclinem
vosaltresinclineu
ells, elles, vostèsinclinin

Imperfet

joinclinés
tuinclinessis
ell, ella, vostèinclinés
nosaltresinclinéssim
vosaltresinclinéssiu
ells, elles, vostèsinclinessin

Perfet

johagi inclinat
tuhagis inclinat
ell, ella, vostèhagi inclinat
nosaltreshàgim inclinat
vosaltreshàgiu inclinat
ells, elles, vostèshagin inclinat

Plusquamperfet

johagués inclinat
tuhaguessis inclinat
ell, ella, vostèhagués inclinat
nosaltreshaguéssim inclinat
vosaltreshaguéssiu inclinat
ells, elles, vostèshaguessin inclinat

Mode condicional

Condicional

joinclinaria
tuinclinaries
ell, ella, vostèinclinaria
nosaltresinclinaríem
vosaltresinclinaríeu
ells, elles, vostèsinclinarien

Condicional perfet

johauria (haguera) inclinat
tuhauries (hagueres) inclinat
ell, ella, vostèhauria (haguera) inclinat
nosaltreshauríem (haguérem) inclinat
vosaltreshauríeu (haguéreu) inclinat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) inclinat

Mode imperatiu

(tu)inclina
(vostè)inclini
(nosaltres)inclinem
(vosaltres)inclineu
(vostès)inclinin

Traduccions

alemany
beugen, neigen
anglès
to incline
castellà
inclinar
francès
incliner
italià
inclinare
neerlandès
buigen, neigen
portuguès
inclinar