Infinitiu adormir-se
Gerundi adormint-se
Participi adormit

Mode indicatiu

Present

m'adormo
t'adorms
s'adorm
ensadormim
usadormiu
s'adormen

Imperfet

m'adormia
t'adormies
s'adormia
ensadormíem
usadormíeu
s'adormien

Passat simple

m'adormí
t'adormires
s'adormí
ensadormírem
usadormíreu
s'adormiren

Futur

m'adormiré
t'adormiràs
s'adormirà
ensadormirem
usadormireu
s'adormiran

Mode subjuntiu

Present

m'adormi
t'adormis
s'adormi
ensadormim
usadormiu
s'adormin

Imperfet

m'adormís
t'adormissis
s'adormís
ensadormíssim
usadormíssiu
s'adormissin

Mode condicional

m'adormiria
t'adormiries
s'adormiria
ensadormiríem
usadormiríeu
s'adormirien

Mode imperatiu

(t')adorm-te
(s')adormi's
(ens)adormim-nos
(us)adormiu-vos
(s')adormin-se

Traduccions

anglès
to fall asleep
castellà
dormirse
francès
s'endormir
italià
addormentarsi
neerlandès
in slaap vallen