Infinitiu cuinar
Gerundi cuinant
Participi cuinat

Mode indicatiu

Present

jocuino
tucuines
ell, ella, vostècuina
nosaltrescuinem
vosaltrescuineu
ells, elles, vostèscuinen

Imperfet

jocuinava
tucuinaves
ell, ella, vostècuinava
nosaltrescuinàvem
vosaltrescuinàveu
ells, elles, vostèscuinaven

Passat simple

jocuiní
tucuinares
ell, ella, vostècuinà
nosaltrescuinàrem
vosaltrescuinàreu
ells, elles, vostèscuinaren

Futur

jocuinaré
tucuinaràs
ell, ella, vostècuinarà
nosaltrescuinarem
vosaltrescuinareu
ells, elles, vostèscuinaran

Mode subjuntiu

Present

jocuini
tucuinis
ell, ella, vostècuini
nosaltrescuinem
vosaltrescuineu
ells, elles, vostèscuinin

Imperfet

jocuinés
tucuinessis
ell, ella, vostècuinés
nosaltrescuinéssim
vosaltrescuinéssiu
ells, elles, vostèscuinessin

Mode condicional

jocuinaria
tucuinaries
ell, ella, vostècuinaria
nosaltrescuinaríem
vosaltrescuinaríeu
ells, elles, vostèscuinarien

Mode imperatiu

(tu)cuina
(vostè)cuini
(nosaltres)cuinem
(vosaltres)cuineu
(vostès)cuinin

Traduccions

anglès
to cook; to prepare dinner
castellà
cocinar
francès
cuisiner
italià
cucinare
neerlandès
koken; voedsel bereiden
portuguès
cozinhar