Practicar aquest verb
Infinitiucuinar
Gerundicuinant
Participicuinat, cuinada, cuinats, cuinades

Mode indicatiu

Present

jocuino
tucuines
ell, ella, vostècuina
nosaltrescuinem
vosaltrescuineu
ells, elles, vostèscuinen

Imperfet

jocuinava
tucuinaves
ell, ella, vostècuinava
nosaltrescuinàvem
vosaltrescuinàveu
ells, elles, vostèscuinaven

Passat simple

jocuiní
tucuinares
ell, ella, vostècuinà
nosaltrescuinàrem
vosaltrescuinàreu
ells, elles, vostèscuinaren

Passat perifràstic

jovaig cuinar
tuvas (vares) cuinar
ell, ella, vostèva cuinar
nosaltresvam (vàrem) cuinar
vosaltresvau (vàreu) cuinar
ells, elles, vostèsvan (varen) cuinar

Futur

jocuinaré
tucuinaràs
ell, ella, vostècuinarà
nosaltrescuinarem
vosaltrescuinareu
ells, elles, vostèscuinaran

Perfet

johe cuinat
tuhas cuinat
ell, ella, vostèha cuinat
nosaltreshem (havem) cuinat
vosaltresheu (haveu) cuinat
ells, elles, vostèshan cuinat

Plusquamperfet

johavia cuinat
tuhavies cuinat
ell, ella, vostèhavia cuinat
nosaltreshavíem cuinat
vosaltreshavíeu cuinat
ells, elles, vostèshavien cuinat

Passat anterior

johaguí cuinat
tuhagueres cuinat
ell, ella, vostèhagué cuinat
nosaltreshaguérem cuinat
vosaltreshaguéreu cuinat
ells, elles, vostèshagueren cuinat

Passat anterior perifràstic

jovaig haver cuinat
tuvas (vares) haver cuinat
ell, ella, vostèva haver cuinat
nosaltresvam (vàrem) haver cuinat
vosaltresvau (vàreu) haver cuinat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver cuinat

Futur perfet

johauré cuinat
tuhauràs cuinat
ell, ella, vostèhaurà cuinat
nosaltreshaurem cuinat
vosaltreshaureu cuinat
ells, elles, vostèshauran cuinat

Mode subjuntiu

Present

jocuini
tucuinis
ell, ella, vostècuini
nosaltrescuinem
vosaltrescuineu
ells, elles, vostèscuinin

Imperfet

jocuinés
tucuinessis
ell, ella, vostècuinés
nosaltrescuinéssim
vosaltrescuinéssiu
ells, elles, vostèscuinessin

Perfet

johagi cuinat
tuhagis cuinat
ell, ella, vostèhagi cuinat
nosaltreshàgim cuinat
vosaltreshàgiu cuinat
ells, elles, vostèshagin cuinat

Plusquamperfet

johagués cuinat
tuhaguessis cuinat
ell, ella, vostèhagués cuinat
nosaltreshaguéssim cuinat
vosaltreshaguéssiu cuinat
ells, elles, vostèshaguessin cuinat

Mode condicional

Condicional

jocuinaria
tucuinaries
ell, ella, vostècuinaria
nosaltrescuinaríem
vosaltrescuinaríeu
ells, elles, vostèscuinarien

Condicional perfet

johauria (haguera) cuinat
tuhauries (hagueres) cuinat
ell, ella, vostèhauria (haguera) cuinat
nosaltreshauríem (haguérem) cuinat
vosaltreshauríeu (haguéreu) cuinat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) cuinat

Mode imperatiu

(tu)cuina
(vostè)cuini
(nosaltres)cuinem
(vosaltres)cuineu
(vostès)cuinin

Traduccions

alemany
kochen
anglès
to cook, to prepare dinner
castellà
cocinar
francès
cuisiner
italià
cucinare
neerlandès
koken, voedsel bereiden
portuguès
cozinhar