Practicar aquest verb
Infinitiuvacunar
Gerundivacunant
Participivacunat, vacunada, vacunats, vacunades

Mode indicatiu

Present

jovacuno
tuvacunes
ell, ella, vostèvacuna
nosaltresvacunem
vosaltresvacuneu
ells, elles, vostèsvacunen

Imperfet

jovacunava
tuvacunaves
ell, ella, vostèvacunava
nosaltresvacunàvem
vosaltresvacunàveu
ells, elles, vostèsvacunaven

Passat simple

jovacuní
tuvacunares
ell, ella, vostèvacunà
nosaltresvacunàrem
vosaltresvacunàreu
ells, elles, vostèsvacunaren

Passat perifràstic

jovaig vacunar
tuvas (vares) vacunar
ell, ella, vostèva vacunar
nosaltresvam (vàrem) vacunar
vosaltresvau (vàreu) vacunar
ells, elles, vostèsvan (varen) vacunar

Futur

jovacunaré
tuvacunaràs
ell, ella, vostèvacunarà
nosaltresvacunarem
vosaltresvacunareu
ells, elles, vostèsvacunaran

Perfet

johe vacunat
tuhas vacunat
ell, ella, vostèha vacunat
nosaltreshem (havem) vacunat
vosaltresheu (haveu) vacunat
ells, elles, vostèshan vacunat

Plusquamperfet

johavia vacunat
tuhavies vacunat
ell, ella, vostèhavia vacunat
nosaltreshavíem vacunat
vosaltreshavíeu vacunat
ells, elles, vostèshavien vacunat

Passat anterior

johaguí vacunat
tuhagueres vacunat
ell, ella, vostèhagué vacunat
nosaltreshaguérem vacunat
vosaltreshaguéreu vacunat
ells, elles, vostèshagueren vacunat

Passat anterior perifràstic

jovaig haver vacunat
tuvas (vares) haver vacunat
ell, ella, vostèva haver vacunat
nosaltresvam (vàrem) haver vacunat
vosaltresvau (vàreu) haver vacunat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver vacunat

Futur perfet

johauré vacunat
tuhauràs vacunat
ell, ella, vostèhaurà vacunat
nosaltreshaurem vacunat
vosaltreshaureu vacunat
ells, elles, vostèshauran vacunat

Mode subjuntiu

Present

jovacuni
tuvacunis
ell, ella, vostèvacuni
nosaltresvacunem
vosaltresvacuneu
ells, elles, vostèsvacunin

Imperfet

jovacunés
tuvacunessis
ell, ella, vostèvacunés
nosaltresvacunéssim
vosaltresvacunéssiu
ells, elles, vostèsvacunessin

Perfet

johagi vacunat
tuhagis vacunat
ell, ella, vostèhagi vacunat
nosaltreshàgim vacunat
vosaltreshàgiu vacunat
ells, elles, vostèshagin vacunat

Plusquamperfet

johagués vacunat
tuhaguessis vacunat
ell, ella, vostèhagués vacunat
nosaltreshaguéssim vacunat
vosaltreshaguéssiu vacunat
ells, elles, vostèshaguessin vacunat

Mode condicional

Condicional

jovacunaria
tuvacunaries
ell, ella, vostèvacunaria
nosaltresvacunaríem
vosaltresvacunaríeu
ells, elles, vostèsvacunarien

Condicional perfet

johauria (haguera) vacunat
tuhauries (hagueres) vacunat
ell, ella, vostèhauria (haguera) vacunat
nosaltreshauríem (haguérem) vacunat
vosaltreshauríeu (haguéreu) vacunat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) vacunat

Mode imperatiu

(tu)vacuna
(vostè)vacuni
(nosaltres)vacunem
(vosaltres)vacuneu
(vostès)vacunin

Traduccions

alemany
impfen
anglès
to vaccinate
castellà
vacunar
francès
vacciner
italià
vaccinare
neerlandès
inenten, vaccineren
portuguès
vacinar