Practicar aquest verb
Infinitiumorir
Gerundimorint
Participimort, morta, morts, mortes

Mode indicatiu

Present

jomoro
tumors
ell, ella, vostèmor
nosaltresmorim
vosaltresmoriu
ells, elles, vostèsmoren

Imperfet

jomoria
tumories
ell, ella, vostèmoria
nosaltresmoríem
vosaltresmoríeu
ells, elles, vostèsmorien

Passat simple

jomorí
tumorires
ell, ella, vostèmorí
nosaltresmorírem
vosaltresmoríreu
ells, elles, vostèsmoriren

Passat perifràstic

jovaig morir
tuvas (vares) morir
ell, ella, vostèva morir
nosaltresvam (vàrem) morir
vosaltresvau (vàreu) morir
ells, elles, vostèsvan (varen) morir

Futur

jomoriré
tumoriràs
ell, ella, vostèmorirà
nosaltresmorirem
vosaltresmorireu
ells, elles, vostèsmoriran

Perfet

johe mort
tuhas mort
ell, ella, vostèha mort
nosaltreshem (havem) mort
vosaltresheu (haveu) mort
ells, elles, vostèshan mort

Plusquamperfet

johavia mort
tuhavies mort
ell, ella, vostèhavia mort
nosaltreshavíem mort
vosaltreshavíeu mort
ells, elles, vostèshavien mort

Passat anterior

johaguí mort
tuhagueres mort
ell, ella, vostèhagué mort
nosaltreshaguérem mort
vosaltreshaguéreu mort
ells, elles, vostèshagueren mort

Passat anterior perifràstic

jovaig haver mort
tuvas (vares) haver mort
ell, ella, vostèva haver mort
nosaltresvam (vàrem) haver mort
vosaltresvau (vàreu) haver mort
ells, elles, vostèsvan (varen) haver mort

Futur perfet

johauré mort
tuhauràs mort
ell, ella, vostèhaurà mort
nosaltreshaurem mort
vosaltreshaureu mort
ells, elles, vostèshauran mort

Mode subjuntiu

Present

jomori
tumoris
ell, ella, vostèmori
nosaltresmorim
vosaltresmoriu
ells, elles, vostèsmorin

Imperfet

jomorís
tumorissis
ell, ella, vostèmorís
nosaltresmoríssim
vosaltresmoríssiu
ells, elles, vostèsmorissin

Perfet

johagi mort
tuhagis mort
ell, ella, vostèhagi mort
nosaltreshàgim mort
vosaltreshàgiu mort
ells, elles, vostèshagin mort

Plusquamperfet

johagués mort
tuhaguessis mort
ell, ella, vostèhagués mort
nosaltreshaguéssim mort
vosaltreshaguéssiu mort
ells, elles, vostèshaguessin mort

Mode condicional

Condicional

jomoriria
tumoriries
ell, ella, vostèmoriria
nosaltresmoriríem
vosaltresmoriríeu
ells, elles, vostèsmoririen

Condicional perfet

johauria (haguera) mort
tuhauries (hagueres) mort
ell, ella, vostèhauria (haguera) mort
nosaltreshauríem (haguérem) mort
vosaltreshauríeu (haguéreu) mort
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) mort

Mode imperatiu

(tu)mor
(vostè)mori
(nosaltres)morim
(vosaltres)moriu
(vostès)morin

Traduccions

alemany
sterben
anglès
to decease, to die
castellà
fallecer, morir
francès
décéder, mourir
italià
morire
neerlandès
sterven
portuguès
falecer, morrer