Infinitiu morir
Gerundi morint
Participi mort

Mode indicatiu

Present

jomoro
tumors
ell, ella, vostèmor
nosaltresmorim
vosaltresmoriu
ells, elles, vostèsmoren

Imperfet

jomoria
tumories
ell, ella, vostèmoria
nosaltresmoríem
vosaltresmoríeu
ells, elles, vostèsmorien

Passat simple

jomorí
tumorires
ell, ella, vostèmorí
nosaltresmorírem
vosaltresmoríreu
ells, elles, vostèsmoriren

Futur

jomoriré
tumoriràs
ell, ella, vostèmorirà
nosaltresmorirem
vosaltresmorireu
ells, elles, vostèsmoriran

Mode subjuntiu

Present

jomori
tumoris
ell, ella, vostèmori
nosaltresmorim
vosaltresmoriu
ells, elles, vostèsmorin

Imperfet

jomorís
tumorissis
ell, ella, vostèmorís
nosaltresmoríssim
vosaltresmoríssiu
ells, elles, vostèsmorissin

Mode condicional

jomoriria
tumoriries
ell, ella, vostèmoriria
nosaltresmoriríem
vosaltresmoriríeu
ells, elles, vostèsmoririen

Mode imperatiu

(tu)mor
(vostè)mori
(nosaltres)morim
(vosaltres)moriu
(vostès)morin

Traduccions

alemany
sterben
anglès
to decease; to die
castellà
fallecer; morir
francès
décéder; mourir
italià
morire
neerlandès
sterven
portuguès
falecer; morrer