Practicar aquest verb
Infinitiutestar
Gerunditestant
Participitestat, testada, testats, testades

Mode indicatiu

Present

jotesto
tutestes
ell, ella, vostètesta
nosaltrestestem
vosaltrestesteu
ells, elles, vostèstesten

Imperfet

jotestava
tutestaves
ell, ella, vostètestava
nosaltrestestàvem
vosaltrestestàveu
ells, elles, vostèstestaven

Passat simple

jotestí
tutestares
ell, ella, vostètestà
nosaltrestestàrem
vosaltrestestàreu
ells, elles, vostèstestaren

Passat perifràstic

jovaig testar
tuvas (vares) testar
ell, ella, vostèva testar
nosaltresvam (vàrem) testar
vosaltresvau (vàreu) testar
ells, elles, vostèsvan (varen) testar

Futur

jotestaré
tutestaràs
ell, ella, vostètestarà
nosaltrestestarem
vosaltrestestareu
ells, elles, vostèstestaran

Perfet

johe testat
tuhas testat
ell, ella, vostèha testat
nosaltreshem (havem) testat
vosaltresheu (haveu) testat
ells, elles, vostèshan testat

Plusquamperfet

johavia testat
tuhavies testat
ell, ella, vostèhavia testat
nosaltreshavíem testat
vosaltreshavíeu testat
ells, elles, vostèshavien testat

Passat anterior

johaguí testat
tuhagueres testat
ell, ella, vostèhagué testat
nosaltreshaguérem testat
vosaltreshaguéreu testat
ells, elles, vostèshagueren testat

Passat anterior perifràstic

jovaig haver testat
tuvas (vares) haver testat
ell, ella, vostèva haver testat
nosaltresvam (vàrem) haver testat
vosaltresvau (vàreu) haver testat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver testat

Futur perfet

johauré testat
tuhauràs testat
ell, ella, vostèhaurà testat
nosaltreshaurem testat
vosaltreshaureu testat
ells, elles, vostèshauran testat

Mode subjuntiu

Present

jotesti
tutestis
ell, ella, vostètesti
nosaltrestestem
vosaltrestesteu
ells, elles, vostèstestin

Imperfet

jotestés
tutestessis
ell, ella, vostètestés
nosaltrestestéssim
vosaltrestestéssiu
ells, elles, vostèstestessin

Perfet

johagi testat
tuhagis testat
ell, ella, vostèhagi testat
nosaltreshàgim testat
vosaltreshàgiu testat
ells, elles, vostèshagin testat

Plusquamperfet

johagués testat
tuhaguessis testat
ell, ella, vostèhagués testat
nosaltreshaguéssim testat
vosaltreshaguéssiu testat
ells, elles, vostèshaguessin testat

Mode condicional

Condicional

jotestaria
tutestaries
ell, ella, vostètestaria
nosaltrestestaríem
vosaltrestestaríeu
ells, elles, vostèstestarien

Condicional perfet

johauria (haguera) testat
tuhauries (hagueres) testat
ell, ella, vostèhauria (haguera) testat
nosaltreshauríem (haguérem) testat
vosaltreshauríeu (haguéreu) testat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) testat

Mode imperatiu

(tu)testa
(vostè)testi
(nosaltres)testem
(vosaltres)testeu
(vostès)testin

Traduccions

anglès
to make a will
castellà
testar
francès
tester
italià
testare
neerlandès
een testament opmaken, testen