Infinitiu taxar
Gerundi taxant
Participi taxat

Mode indicatiu

Present

jotaxo
tutaxes
ell, ella, vostètaxa
nosaltrestaxem
vosaltrestaxeu
ells, elles, vostèstaxen

Imperfet

jotaxava
tutaxaves
ell, ella, vostètaxava
nosaltrestaxàvem
vosaltrestaxàveu
ells, elles, vostèstaxaven

Passat simple

jotaxí
tutaxares
ell, ella, vostètaxà
nosaltrestaxàrem
vosaltrestaxàreu
ells, elles, vostèstaxaren

Futur

jotaxaré
tutaxaràs
ell, ella, vostètaxarà
nosaltrestaxarem
vosaltrestaxareu
ells, elles, vostèstaxaran

Mode subjuntiu

Present

jotaxi
tutaxis
ell, ella, vostètaxi
nosaltrestaxem
vosaltrestaxeu
ells, elles, vostèstaxin

Imperfet

jotaxés
tutaxessis
ell, ella, vostètaxés
nosaltrestaxéssim
vosaltrestaxéssiu
ells, elles, vostèstaxessin

Mode condicional

jotaxaria
tutaxaries
ell, ella, vostètaxaria
nosaltrestaxaríem
vosaltrestaxaríeu
ells, elles, vostèstaxarien

Mode imperatiu

(tu)taxa
(vostè)taxi
(nosaltres)taxem
(vosaltres)taxeu
(vostès)taxin

Traduccions

anglès
to appraise; to tax
castellà
tasar
francès
apprécier; estimer; évaluer; taxer
italià
tassare
neerlandès
taxeren
portuguès
taxar