Infinitiu prescriure
Gerundi prescrivent
Participi prescrigut

Mode indicatiu

Present

joprescric
tuprescrius
ell, ella, vostèprescriu
nosaltresprescrivem
vosaltresprescriveu
ells, elles, vostèsprescriuen

Imperfet

joprescrivia
tuprescrivies
ell, ella, vostèprescrivia
nosaltresprescrivíem
vosaltresprescrivíeu
ells, elles, vostèsprescrivien

Passat simple

joprescriguí
tuprescrigueres
ell, ella, vostèprescrigué
nosaltresprescriguérem
vosaltresprescriguéreu
ells, elles, vostèsprescrigueren

Futur

joprescriuré
tuprescriuràs
ell, ella, vostèprescriurà
nosaltresprescriurem
vosaltresprescriureu
ells, elles, vostèsprescriuran

Mode subjuntiu

Present

joprescrigui
tuprescriguis
ell, ella, vostèprescrigui
nosaltresprescriguem
vosaltresprescrigueu
ells, elles, vostèsprescriguin

Imperfet

joprescrigués
tuprescriguessis
ell, ella, vostèprescrigués
nosaltresprescriguéssim
vosaltresprescriguéssiu
ells, elles, vostèsprescriguessin

Mode condicional

joprescriuria
tuprescriuries
ell, ella, vostèprescriuria
nosaltresprescriuríem
vosaltresprescriuríeu
ells, elles, vostèsprescriurien

Mode imperatiu

(tu)prescriu
(vostè)prescrigui
(nosaltres)prescriguem
(vosaltres)prescriveu
(vostès)prescriguin

Traduccions

alemany
vorschreiben
anglès
to prescribe
castellà
prescribir
francès
prescrire
neerlandès
voorschrijven