Infinitiu esquitxar
Gerundi esquitxant
Participi esquitxat

Mode indicatiu

Present

joesquitxo
tuesquitxes
ell, ella, vostèesquitxa
nosaltresesquitxem
vosaltresesquitxeu
ells, elles, vostèsesquitxen

Imperfet

joesquitxava
tuesquitxaves
ell, ella, vostèesquitxava
nosaltresesquitxàvem
vosaltresesquitxàveu
ells, elles, vostèsesquitxaven

Passat simple

joesquitxí
tuesquitxares
ell, ella, vostèesquitxà
nosaltresesquitxàrem
vosaltresesquitxàreu
ells, elles, vostèsesquitxaren

Futur

joesquitxaré
tuesquitxaràs
ell, ella, vostèesquitxarà
nosaltresesquitxarem
vosaltresesquitxareu
ells, elles, vostèsesquitxaran

Mode subjuntiu

Present

joesquitxi
tuesquitxis
ell, ella, vostèesquitxi
nosaltresesquitxem
vosaltresesquitxeu
ells, elles, vostèsesquitxin

Imperfet

joesquitxés
tuesquitxessis
ell, ella, vostèesquitxés
nosaltresesquitxéssim
vosaltresesquitxéssiu
ells, elles, vostèsesquitxessin

Mode condicional

joesquitxaria
tuesquitxaries
ell, ella, vostèesquitxaria
nosaltresesquitxaríem
vosaltresesquitxaríeu
ells, elles, vostèsesquitxarien

Mode imperatiu

(tu)esquitxa
(vostè)esquitxi
(nosaltres)esquitxem
(vosaltres)esquitxeu
(vostès)esquitxin

Traduccions

anglès
to splash
castellà
salpicar
francès
éclabousser
italià
schizzare