Infinitiu dar
Gerundi dant
Participi dat

Mode indicatiu

Present

jo-
tu-
ell, ella, vostè-
nosaltresdem
vosaltresdeu
ells, elles, vostès-

Imperfet

jodava
tudaves
ell, ella, vostèdava
nosaltresdàvem
vosaltresdàveu
ells, elles, vostèsdaven

Passat simple

jo
tudares
ell, ella, vostè
nosaltresdàrem
vosaltresdàreu
ells, elles, vostèsdaren

Futur

jodaré
tudaràs
ell, ella, vostèdarà
nosaltresdarem
vosaltresdareu
ells, elles, vostèsdaran

Mode subjuntiu

Present

jo-
tu-
ell, ella, vostè-
nosaltresdem
vosaltresdeu
ells, elles, vostès-

Imperfet

jodes
tudessis
ell, ella, vostèdes
nosaltresdéssim
vosaltresdéssiu
ells, elles, vostèsdessin

Mode condicional

jodaria
tudaries
ell, ella, vostèdaria
nosaltresdaríem
vosaltresdaríeu
ells, elles, vostèsdarien

Mode imperatiu

(tu)-
(vostè)-
(nosaltres)dem
(vosaltres)deu
(vostès)-

Traduccions

alemany
geben
anglès
to give
castellà
dar
francès
donner
italià
dare
neerlandès
geven
portuguès
dar