Infinitiu medicar
Gerundi medicant
Participi medicat

Mode indicatiu

Present

jomedico
tumediques
ell, ella, vostèmedica
nosaltresmediquem
vosaltresmediqueu
ells, elles, vostèsmediquen

Imperfet

jomedicava
tumedicaves
ell, ella, vostèmedicava
nosaltresmedicàvem
vosaltresmedicàveu
ells, elles, vostèsmedicaven

Passat simple

jomediquí
tumedicares
ell, ella, vostèmedicà
nosaltresmedicàrem
vosaltresmedicàreu
ells, elles, vostèsmedicaren

Futur

jomedicaré
tumedicaràs
ell, ella, vostèmedicarà
nosaltresmedicarem
vosaltresmedicareu
ells, elles, vostèsmedicaran

Mode subjuntiu

Present

jomediqui
tumediquis
ell, ella, vostèmediqui
nosaltresmediquem
vosaltresmediqueu
ells, elles, vostèsmediquin

Imperfet

jomediqués
tumediquessis
ell, ella, vostèmediqués
nosaltresmediquéssim
vosaltresmediquéssiu
ells, elles, vostèsmediquessin

Mode condicional

jomedicaria
tumedicaries
ell, ella, vostèmedicaria
nosaltresmedicaríem
vosaltresmedicaríeu
ells, elles, vostèsmedicarien

Mode imperatiu

(tu)medica
(vostè)mediqui
(nosaltres)mediquem
(vosaltres)mediqueu
(vostès)mediquin

Traduccions

anglès
to medicate
castellà
medicar
francès
donner des médicaments
italià
medicare
neerlandès
medicijnen geven; medicijnen voorschrijven
portuguès
medicar