Infinitiucursar
Gerundicursant
Participicursat

Mode indicatiu

Present

jocurso
tucurses
ell, ella, vostècursa
nosaltrescursem
vosaltrescurseu
ells, elles, vostèscursen

Imperfet

jocursava
tucursaves
ell, ella, vostècursava
nosaltrescursàvem
vosaltrescursàveu
ells, elles, vostèscursaven

Passat simple

jocursí
tucursares
ell, ella, vostècursà
nosaltrescursàrem
vosaltrescursàreu
ells, elles, vostèscursaren

Futur

jocursaré
tucursaràs
ell, ella, vostècursarà
nosaltrescursarem
vosaltrescursareu
ells, elles, vostèscursaran

Mode subjuntiu

Present

jocursi
tucursis
ell, ella, vostècursi
nosaltrescursem
vosaltrescurseu
ells, elles, vostèscursin

Imperfet

jocursés
tucursessis
ell, ella, vostècursés
nosaltrescurséssim
vosaltrescurséssiu
ells, elles, vostèscursessin

Mode condicional

jocursaria
tucursaries
ell, ella, vostècursaria
nosaltrescursaríem
vosaltrescursaríeu
ells, elles, vostèscursarien

Mode imperatiu

(tu)cursa
(vostè)cursi
(nosaltres)cursem
(vosaltres)curseu
(vostès)cursin

Traduccions

castellà
cursar
francès
suivre un cours
neerlandès
college volgen
portuguès
cursar