Practicar aquest verb
Infinitiuterçar
Gerunditerçant
Participiterçat, terçada, terçats, terçades

Mode indicatiu

Present

joterço
tuterces
ell, ella, vostèterça
nosaltrestercem
vosaltresterceu
ells, elles, vostèstercen

Imperfet

joterçava
tuterçaves
ell, ella, vostèterçava
nosaltresterçàvem
vosaltresterçàveu
ells, elles, vostèsterçaven

Passat simple

jotercí
tuterçares
ell, ella, vostèterçà
nosaltresterçàrem
vosaltresterçàreu
ells, elles, vostèsterçaren

Passat perifràstic

jovaig terçar
tuvas (vares) terçar
ell, ella, vostèva terçar
nosaltresvam (vàrem) terçar
vosaltresvau (vàreu) terçar
ells, elles, vostèsvan (varen) terçar

Futur

joterçaré
tuterçaràs
ell, ella, vostèterçarà
nosaltresterçarem
vosaltresterçareu
ells, elles, vostèsterçaran

Perfet

johe terçat
tuhas terçat
ell, ella, vostèha terçat
nosaltreshem (havem) terçat
vosaltresheu (haveu) terçat
ells, elles, vostèshan terçat

Plusquamperfet

johavia terçat
tuhavies terçat
ell, ella, vostèhavia terçat
nosaltreshavíem terçat
vosaltreshavíeu terçat
ells, elles, vostèshavien terçat

Passat anterior

johaguí terçat
tuhagueres terçat
ell, ella, vostèhagué terçat
nosaltreshaguérem terçat
vosaltreshaguéreu terçat
ells, elles, vostèshagueren terçat

Passat anterior perifràstic

jovaig haver terçat
tuvas (vares) haver terçat
ell, ella, vostèva haver terçat
nosaltresvam (vàrem) haver terçat
vosaltresvau (vàreu) haver terçat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver terçat

Futur perfet

johauré terçat
tuhauràs terçat
ell, ella, vostèhaurà terçat
nosaltreshaurem terçat
vosaltreshaureu terçat
ells, elles, vostèshauran terçat

Mode subjuntiu

Present

joterci
tutercis
ell, ella, vostèterci
nosaltrestercem
vosaltresterceu
ells, elles, vostèstercin

Imperfet

jotercés
tutercessis
ell, ella, vostètercés
nosaltrestercéssim
vosaltrestercéssiu
ells, elles, vostèstercessin

Perfet

johagi terçat
tuhagis terçat
ell, ella, vostèhagi terçat
nosaltreshàgim terçat
vosaltreshàgiu terçat
ells, elles, vostèshagin terçat

Plusquamperfet

johagués terçat
tuhaguessis terçat
ell, ella, vostèhagués terçat
nosaltreshaguéssim terçat
vosaltreshaguéssiu terçat
ells, elles, vostèshaguessin terçat

Mode condicional

Condicional

joterçaria
tuterçaries
ell, ella, vostèterçaria
nosaltresterçaríem
vosaltresterçaríeu
ells, elles, vostèsterçarien

Condicional perfet

johauria (haguera) terçat
tuhauries (hagueres) terçat
ell, ella, vostèhauria (haguera) terçat
nosaltreshauríem (haguérem) terçat
vosaltreshauríeu (haguéreu) terçat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) terçat

Mode imperatiu

(tu)terça
(vostè)terci
(nosaltres)tercem
(vosaltres)terceu
(vostès)tercin

Traduccions

alemany
dritteln, eingreifen
castellà
terciar
francès
tiercer