Practicar aquest verb
Infinitiuimmiscir-se
Gerundiimmiscint-se
Participiimmiscit, immiscida, immiscits, immiscides

Mode indicatiu

Present

m'immisceixo
t'immisceixes
s'immisceix
ensimmiscim
usimmisciu
s'immisceixen

Imperfet

m'immiscia
t'immiscies
s'immiscia
ensimmiscíem
usimmiscíeu
s'immiscien

Passat simple

m'immiscí
t'immiscires
s'immiscí
ensimmiscírem
usimmiscíreu
s'immisciren

Passat perifràstic

emvaig immiscir
etvas (vares) immiscir
esva immiscir
ensvam (vàrem) immiscir
usvau (vàreu) immiscir
esvan (varen) immiscir

Futur

m'immisciré
t'immisciràs
s'immiscirà
ensimmiscirem
usimmiscireu
s'immisciran

Perfet

m'he immiscit
t'has immiscit
s'ha immiscit
enshem (havem) immiscit
usheu (haveu) immiscit
s'han immiscit

Plusquamperfet

m'havia immiscit
t'havies immiscit
s'havia immiscit
enshavíem immiscit
ushavíeu immiscit
s'havien immiscit

Passat anterior

m'haguí immiscit
t'hagueres immiscit
s'hagué immiscit
enshaguérem immiscit
ushaguéreu immiscit
s'hagueren immiscit

Passat anterior perifràstic

emvaig haver immiscit
etvas (vares) haver immiscit
esva haver immiscit
ensvam (vàrem) haver immiscit
usvau (vàreu) haver immiscit
esvan (varen) haver immiscit

Futur perfet

m'hauré immiscit
t'hauràs immiscit
s'haurà immiscit
enshaurem immiscit
ushaureu immiscit
s'hauran immiscit

Mode subjuntiu

Present

m'immisceixi
t'immisceixis
s'immisceixi
ensimmiscim
usimmisciu
s'immisceixin

Imperfet

m'immiscís
t'immiscissis
s'immiscís
ensimmiscíssim
usimmiscíssiu
s'immiscissin

Perfet

m'hagi immiscit
t'hagis immiscit
s'hagi immiscit
enshàgim immiscit
ushàgiu immiscit
s'hagin immiscit

Plusquamperfet

m'hagués immiscit
t'haguessis immiscit
s'hagués immiscit
enshaguéssim immiscit
ushaguéssiu immiscit
s'haguessin immiscit

Mode condicional

Condicional

m'immisciria
t'immisciries
s'immisciria
ensimmisciríem
usimmisciríeu
s'immiscirien

Condicional perfet

m'hauria (haguera) immiscit
t'hauries (hagueres) immiscit
s'hauria (haguera) immiscit
enshauríem (haguérem) immiscit
ushauríeu (haguéreu) immiscit
s'haurien (hagueren) immiscit

Mode imperatiu

(t')immisceix-te
(s')immisceixi's
(ens)immiscim-nos
(us)immisciu-vos
(s')immisceixin-se

Traduccions

alemany
sich einmischen
anglès
to interfere
castellà
inmiscuirse, interferir
francès
interférer, s'immiscer
italià
immischiarsi
neerlandès
zich inmengen
portuguès
imiscuir-se, interferir, intrometer-se