Practicar aquest verb
Infinitiugosar
Gerundigosant
Participigosat, gosada, gosats, gosades

Mode indicatiu

Present

jogoso
tugoses
ell, ella, vostègosa
nosaltresgosem
vosaltresgoseu
ells, elles, vostèsgosen

Imperfet

jogosava
tugosaves
ell, ella, vostègosava
nosaltresgosàvem
vosaltresgosàveu
ells, elles, vostèsgosaven

Passat simple

jogosí
tugosares
ell, ella, vostègosà
nosaltresgosàrem
vosaltresgosàreu
ells, elles, vostèsgosaren

Passat perifràstic

jovaig gosar
tuvas (vares) gosar
ell, ella, vostèva gosar
nosaltresvam (vàrem) gosar
vosaltresvau (vàreu) gosar
ells, elles, vostèsvan (varen) gosar

Futur

jogosaré
tugosaràs
ell, ella, vostègosarà
nosaltresgosarem
vosaltresgosareu
ells, elles, vostèsgosaran

Perfet

johe gosat
tuhas gosat
ell, ella, vostèha gosat
nosaltreshem (havem) gosat
vosaltresheu (haveu) gosat
ells, elles, vostèshan gosat

Plusquamperfet

johavia gosat
tuhavies gosat
ell, ella, vostèhavia gosat
nosaltreshavíem gosat
vosaltreshavíeu gosat
ells, elles, vostèshavien gosat

Passat anterior

johaguí gosat
tuhagueres gosat
ell, ella, vostèhagué gosat
nosaltreshaguérem gosat
vosaltreshaguéreu gosat
ells, elles, vostèshagueren gosat

Passat anterior perifràstic

jovaig haver gosat
tuvas (vares) haver gosat
ell, ella, vostèva haver gosat
nosaltresvam (vàrem) haver gosat
vosaltresvau (vàreu) haver gosat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver gosat

Futur perfet

johauré gosat
tuhauràs gosat
ell, ella, vostèhaurà gosat
nosaltreshaurem gosat
vosaltreshaureu gosat
ells, elles, vostèshauran gosat

Mode subjuntiu

Present

jogosi
tugosis
ell, ella, vostègosi
nosaltresgosem
vosaltresgoseu
ells, elles, vostèsgosin

Imperfet

jogosés
tugosessis
ell, ella, vostègosés
nosaltresgoséssim
vosaltresgoséssiu
ells, elles, vostèsgosessin

Perfet

johagi gosat
tuhagis gosat
ell, ella, vostèhagi gosat
nosaltreshàgim gosat
vosaltreshàgiu gosat
ells, elles, vostèshagin gosat

Plusquamperfet

johagués gosat
tuhaguessis gosat
ell, ella, vostèhagués gosat
nosaltreshaguéssim gosat
vosaltreshaguéssiu gosat
ells, elles, vostèshaguessin gosat

Mode condicional

Condicional

jogosaria
tugosaries
ell, ella, vostègosaria
nosaltresgosaríem
vosaltresgosaríeu
ells, elles, vostèsgosarien

Condicional perfet

johauria (haguera) gosat
tuhauries (hagueres) gosat
ell, ella, vostèhauria (haguera) gosat
nosaltreshauríem (haguérem) gosat
vosaltreshauríeu (haguéreu) gosat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) gosat

Mode imperatiu

(tu)gosa
(vostè)gosi
(nosaltres)gosem
(vosaltres)goseu
(vostès)gosin

Traduccions

alemany
wagen
anglès
to dare
castellà
atreverse, osar
francès
oser
italià
osare
neerlandès
wagen
portuguès
ousar