Practicar aquest verb
Infinitiuesvair
Gerundiesvaint
Participiesvaït, esvaïda, esvaïts, esvaïdes

Mode indicatiu

Present

joesvaeixo
tuesvaeixes
ell, ella, vostèesvaeix
nosaltresesvaïm
vosaltresesvaïu
ells, elles, vostèsesvaeixen

Imperfet

joesvaïa
tuesvaïes
ell, ella, vostèesvaïa
nosaltresesvaíem
vosaltresesvaíeu
ells, elles, vostèsesvaïen

Passat simple

joesvaí
tuesvaïres
ell, ella, vostèesvaí
nosaltresesvaírem
vosaltresesvaíreu
ells, elles, vostèsesvaïren

Passat perifràstic

jovaig esvair
tuvas (vares) esvair
ell, ella, vostèva esvair
nosaltresvam (vàrem) esvair
vosaltresvau (vàreu) esvair
ells, elles, vostèsvan (varen) esvair

Futur

joesvairé
tuesvairàs
ell, ella, vostèesvairà
nosaltresesvairem
vosaltresesvaireu
ells, elles, vostèsesvairan

Perfet

johe esvaït
tuhas esvaït
ell, ella, vostèha esvaït
nosaltreshem (havem) esvaït
vosaltresheu (haveu) esvaït
ells, elles, vostèshan esvaït

Plusquamperfet

johavia esvaït
tuhavies esvaït
ell, ella, vostèhavia esvaït
nosaltreshavíem esvaït
vosaltreshavíeu esvaït
ells, elles, vostèshavien esvaït

Passat anterior

johaguí esvaït
tuhagueres esvaït
ell, ella, vostèhagué esvaït
nosaltreshaguérem esvaït
vosaltreshaguéreu esvaït
ells, elles, vostèshagueren esvaït

Passat anterior perifràstic

jovaig haver esvaït
tuvas (vares) haver esvaït
ell, ella, vostèva haver esvaït
nosaltresvam (vàrem) haver esvaït
vosaltresvau (vàreu) haver esvaït
ells, elles, vostèsvan (varen) haver esvaït

Futur perfet

johauré esvaït
tuhauràs esvaït
ell, ella, vostèhaurà esvaït
nosaltreshaurem esvaït
vosaltreshaureu esvaït
ells, elles, vostèshauran esvaït

Mode subjuntiu

Present

joesvaeixi
tuesvaeixis
ell, ella, vostèesvaeixi
nosaltresesvaïm
vosaltresesvaïu
ells, elles, vostèsesvaeixin

Imperfet

joesvaís
tuesvaïssis
ell, ella, vostèesvaís
nosaltresesvaíssim
vosaltresesvaíssiu
ells, elles, vostèsesvaïssin

Perfet

johagi esvaït
tuhagis esvaït
ell, ella, vostèhagi esvaït
nosaltreshàgim esvaït
vosaltreshàgiu esvaït
ells, elles, vostèshagin esvaït

Plusquamperfet

johagués esvaït
tuhaguessis esvaït
ell, ella, vostèhagués esvaït
nosaltreshaguéssim esvaït
vosaltreshaguéssiu esvaït
ells, elles, vostèshaguessin esvaït

Mode condicional

Condicional

joesvairia
tuesvairies
ell, ella, vostèesvairia
nosaltresesvairíem
vosaltresesvairíeu
ells, elles, vostèsesvairien

Condicional perfet

johauria (haguera) esvaït
tuhauries (hagueres) esvaït
ell, ella, vostèhauria (haguera) esvaït
nosaltreshauríem (haguérem) esvaït
vosaltreshauríeu (haguéreu) esvaït
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) esvaït

Mode imperatiu

(tu)esvaeix
(vostè)esvaeixi
(nosaltres)esvaïm
(vosaltres)esvaïu
(vostès)esvaeixin

Traduccions

anglès
to defeat
castellà
desbaratar
francès
défaire, dissiper
italià
devastare, distruggere