Practicar aquest verb
Infinitiuenlluernar
Gerundienlluernant
Participienlluernat, enlluernada, enlluernats, enlluernades

Mode indicatiu

Present

joenlluerno
tuenlluernes
ell, ella, vostèenlluerna
nosaltresenlluernem
vosaltresenlluerneu
ells, elles, vostèsenlluernen

Imperfet

joenlluernava
tuenlluernaves
ell, ella, vostèenlluernava
nosaltresenlluernàvem
vosaltresenlluernàveu
ells, elles, vostèsenlluernaven

Passat simple

joenlluerní
tuenlluernares
ell, ella, vostèenlluernà
nosaltresenlluernàrem
vosaltresenlluernàreu
ells, elles, vostèsenlluernaren

Passat perifràstic

jovaig enlluernar
tuvas (vares) enlluernar
ell, ella, vostèva enlluernar
nosaltresvam (vàrem) enlluernar
vosaltresvau (vàreu) enlluernar
ells, elles, vostèsvan (varen) enlluernar

Futur

joenlluernaré
tuenlluernaràs
ell, ella, vostèenlluernarà
nosaltresenlluernarem
vosaltresenlluernareu
ells, elles, vostèsenlluernaran

Perfet

johe enlluernat
tuhas enlluernat
ell, ella, vostèha enlluernat
nosaltreshem (havem) enlluernat
vosaltresheu (haveu) enlluernat
ells, elles, vostèshan enlluernat

Plusquamperfet

johavia enlluernat
tuhavies enlluernat
ell, ella, vostèhavia enlluernat
nosaltreshavíem enlluernat
vosaltreshavíeu enlluernat
ells, elles, vostèshavien enlluernat

Passat anterior

johaguí enlluernat
tuhagueres enlluernat
ell, ella, vostèhagué enlluernat
nosaltreshaguérem enlluernat
vosaltreshaguéreu enlluernat
ells, elles, vostèshagueren enlluernat

Passat anterior perifràstic

jovaig haver enlluernat
tuvas (vares) haver enlluernat
ell, ella, vostèva haver enlluernat
nosaltresvam (vàrem) haver enlluernat
vosaltresvau (vàreu) haver enlluernat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver enlluernat

Futur perfet

johauré enlluernat
tuhauràs enlluernat
ell, ella, vostèhaurà enlluernat
nosaltreshaurem enlluernat
vosaltreshaureu enlluernat
ells, elles, vostèshauran enlluernat

Mode subjuntiu

Present

joenlluerni
tuenlluernis
ell, ella, vostèenlluerni
nosaltresenlluernem
vosaltresenlluerneu
ells, elles, vostèsenlluernin

Imperfet

joenlluernés
tuenlluernessis
ell, ella, vostèenlluernés
nosaltresenlluernéssim
vosaltresenlluernéssiu
ells, elles, vostèsenlluernessin

Perfet

johagi enlluernat
tuhagis enlluernat
ell, ella, vostèhagi enlluernat
nosaltreshàgim enlluernat
vosaltreshàgiu enlluernat
ells, elles, vostèshagin enlluernat

Plusquamperfet

johagués enlluernat
tuhaguessis enlluernat
ell, ella, vostèhagués enlluernat
nosaltreshaguéssim enlluernat
vosaltreshaguéssiu enlluernat
ells, elles, vostèshaguessin enlluernat

Mode condicional

Condicional

joenlluernaria
tuenlluernaries
ell, ella, vostèenlluernaria
nosaltresenlluernaríem
vosaltresenlluernaríeu
ells, elles, vostèsenlluernarien

Condicional perfet

johauria (haguera) enlluernat
tuhauries (hagueres) enlluernat
ell, ella, vostèhauria (haguera) enlluernat
nosaltreshauríem (haguérem) enlluernat
vosaltreshauríeu (haguéreu) enlluernat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) enlluernat

Mode imperatiu

(tu)enlluerna
(vostè)enlluerni
(nosaltres)enlluernem
(vosaltres)enlluerneu
(vostès)enlluernin

Traduccions

alemany
blenden
anglès
to blind, to dazzle
castellà
deslumbrar
francès
éblouir
italià
abbacinare, abbagliare, accecare