Practicar aquest verb
Infinitiumoure's
Gerundimovent-se
Participimogut, moguda, moguts, mogudes

Mode indicatiu

Present

emmoc
etmous
esmou
ensmovem
usmoveu
esmouen

Imperfet

emmovia
etmovies
esmovia
ensmovíem
usmovíeu
esmovien

Passat simple

emmoguí
etmogueres
esmogué
ensmoguérem
usmoguéreu
esmogueren

Passat perifràstic

emvaig moure
etvas (vares) moure
esva moure
ensvam (vàrem) moure
usvau (vàreu) moure
esvan (varen) moure

Futur

emmouré
etmouràs
esmourà
ensmourem
usmoureu
esmouran

Perfet

m'he mogut
t'has mogut
s'ha mogut
enshem (havem) mogut
usheu (haveu) mogut
s'han mogut

Plusquamperfet

m'havia mogut
t'havies mogut
s'havia mogut
enshavíem mogut
ushavíeu mogut
s'havien mogut

Passat anterior

m'haguí mogut
t'hagueres mogut
s'hagué mogut
enshaguérem mogut
ushaguéreu mogut
s'hagueren mogut

Passat anterior perifràstic

emvaig haver mogut
etvas (vares) haver mogut
esva haver mogut
ensvam (vàrem) haver mogut
usvau (vàreu) haver mogut
esvan (varen) haver mogut

Futur perfet

m'hauré mogut
t'hauràs mogut
s'haurà mogut
enshaurem mogut
ushaureu mogut
s'hauran mogut

Mode subjuntiu

Present

emmogui
etmoguis
esmogui
ensmoguem
usmogueu
esmoguin

Imperfet

emmogués
etmoguessis
esmogués
ensmoguéssim
usmoguéssiu
esmoguessin

Perfet

m'hagi mogut
t'hagis mogut
s'hagi mogut
enshàgim mogut
ushàgiu mogut
s'hagin mogut

Plusquamperfet

m'hagués mogut
t'haguessis mogut
s'hagués mogut
enshaguéssim mogut
ushaguéssiu mogut
s'haguessin mogut

Mode condicional

Condicional

emmouria
etmouries
esmouria
ensmouríem
usmouríeu
esmourien

Condicional perfet

m'hauria (haguera) mogut
t'hauries (hagueres) mogut
s'hauria (haguera) mogut
enshauríem (haguérem) mogut
ushauríeu (haguéreu) mogut
s'haurien (hagueren) mogut

Mode imperatiu

(et)mou-te
(es)mogui's
(ens)moguem-nos
(us)moveu-vos
(es)moguin-se

Traduccions

alemany
sich bewegen, sich regen
anglès
to get a move on, to move
castellà
moverse