Infinitiu tolerar
Gerundi tolerant
Participi tolerat

Mode indicatiu

Present

jotolero
tutoleres
ell, ella, vostètolera
nosaltrestolerem
vosaltrestolereu
ells, elles, vostèstoleren

Imperfet

jotolerava
tutoleraves
ell, ella, vostètolerava
nosaltrestoleràvem
vosaltrestoleràveu
ells, elles, vostèstoleraven

Passat simple

jotolerí
tutolerares
ell, ella, vostètolerà
nosaltrestoleràrem
vosaltrestoleràreu
ells, elles, vostèstoleraren

Futur

jotoleraré
tutoleraràs
ell, ella, vostètolerarà
nosaltrestolerarem
vosaltrestolerareu
ells, elles, vostèstoleraran

Mode subjuntiu

Present

jotoleri
tutoleris
ell, ella, vostètoleri
nosaltrestolerem
vosaltrestolereu
ells, elles, vostèstolerin

Imperfet

jotolerés
tutoleressis
ell, ella, vostètolerés
nosaltrestoleréssim
vosaltrestoleréssiu
ells, elles, vostèstoleressin

Mode condicional

jotoleraria
tutoleraries
ell, ella, vostètoleraria
nosaltrestoleraríem
vosaltrestoleraríeu
ells, elles, vostèstolerarien

Mode imperatiu

(tu)tolera
(vostè)toleri
(nosaltres)tolerem
(vosaltres)tolereu
(vostès)tolerin

Traduccions

alemany
ertragen
anglès
to tolerate
castellà
tolerar
francès
tolérer
italià
tollerare
neerlandès
tolereren; verdragen
portuguès
tolerar