Practicar aquest verb
Infinitiudefinir
Gerundidefinint
Participidefinit, definida, definits, definides

Mode indicatiu

Present

jodefineixo
tudefineixes
ell, ella, vostèdefineix
nosaltresdefinim
vosaltresdefiniu
ells, elles, vostèsdefineixen

Imperfet

jodefinia
tudefinies
ell, ella, vostèdefinia
nosaltresdefiníem
vosaltresdefiníeu
ells, elles, vostèsdefinien

Passat simple

jodefiní
tudefinires
ell, ella, vostèdefiní
nosaltresdefinírem
vosaltresdefiníreu
ells, elles, vostèsdefiniren

Passat perifràstic

jovaig definir
tuvas (vares) definir
ell, ella, vostèva definir
nosaltresvam (vàrem) definir
vosaltresvau (vàreu) definir
ells, elles, vostèsvan (varen) definir

Futur

jodefiniré
tudefiniràs
ell, ella, vostèdefinirà
nosaltresdefinirem
vosaltresdefinireu
ells, elles, vostèsdefiniran

Perfet

johe definit
tuhas definit
ell, ella, vostèha definit
nosaltreshem (havem) definit
vosaltresheu (haveu) definit
ells, elles, vostèshan definit

Plusquamperfet

johavia definit
tuhavies definit
ell, ella, vostèhavia definit
nosaltreshavíem definit
vosaltreshavíeu definit
ells, elles, vostèshavien definit

Passat anterior

johaguí definit
tuhagueres definit
ell, ella, vostèhagué definit
nosaltreshaguérem definit
vosaltreshaguéreu definit
ells, elles, vostèshagueren definit

Passat anterior perifràstic

jovaig haver definit
tuvas (vares) haver definit
ell, ella, vostèva haver definit
nosaltresvam (vàrem) haver definit
vosaltresvau (vàreu) haver definit
ells, elles, vostèsvan (varen) haver definit

Futur perfet

johauré definit
tuhauràs definit
ell, ella, vostèhaurà definit
nosaltreshaurem definit
vosaltreshaureu definit
ells, elles, vostèshauran definit

Mode subjuntiu

Present

jodefineixi
tudefineixis
ell, ella, vostèdefineixi
nosaltresdefinim
vosaltresdefiniu
ells, elles, vostèsdefineixin

Imperfet

jodefinís
tudefinissis
ell, ella, vostèdefinís
nosaltresdefiníssim
vosaltresdefiníssiu
ells, elles, vostèsdefinissin

Perfet

johagi definit
tuhagis definit
ell, ella, vostèhagi definit
nosaltreshàgim definit
vosaltreshàgiu definit
ells, elles, vostèshagin definit

Plusquamperfet

johagués definit
tuhaguessis definit
ell, ella, vostèhagués definit
nosaltreshaguéssim definit
vosaltreshaguéssiu definit
ells, elles, vostèshaguessin definit

Mode condicional

Condicional

jodefiniria
tudefiniries
ell, ella, vostèdefiniria
nosaltresdefiniríem
vosaltresdefiniríeu
ells, elles, vostèsdefinirien

Condicional perfet

johauria (haguera) definit
tuhauries (hagueres) definit
ell, ella, vostèhauria (haguera) definit
nosaltreshauríem (haguérem) definit
vosaltreshauríeu (haguéreu) definit
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) definit

Mode imperatiu

(tu)defineix
(vostè)defineixi
(nosaltres)definim
(vosaltres)definiu
(vostès)defineixin

Traduccions

alemany
definieren
anglès
to define
castellà
definir
francès
définir
italià
definire
neerlandès
definiëren, omschrijven
portuguès
definir