Infinitiu aclarir
Gerundi aclarint
Participi aclarit

Mode indicatiu

Present

joaclareixo
tuaclareixes
ell, ella, vostèaclareix
nosaltresaclarim
vosaltresaclariu
ells, elles, vostèsaclareixen

Imperfet

joaclaria
tuaclaries
ell, ella, vostèaclaria
nosaltresaclaríem
vosaltresaclaríeu
ells, elles, vostèsaclarien

Passat simple

joaclarí
tuaclarires
ell, ella, vostèaclarí
nosaltresaclarírem
vosaltresaclaríreu
ells, elles, vostèsaclariren

Futur

joaclariré
tuaclariràs
ell, ella, vostèaclarirà
nosaltresaclarirem
vosaltresaclarireu
ells, elles, vostèsaclariran

Mode subjuntiu

Present

joaclareixi
tuaclareixis
ell, ella, vostèaclareixi
nosaltresaclarim
vosaltresaclariu
ells, elles, vostèsaclareixin

Imperfet

joaclarís
tuaclarissis
ell, ella, vostèaclarís
nosaltresaclaríssim
vosaltresaclaríssiu
ells, elles, vostèsaclarissin

Mode condicional

joaclariria
tuaclariries
ell, ella, vostèaclariria
nosaltresaclariríem
vosaltresaclariríeu
ells, elles, vostèsaclaririen

Mode imperatiu

(tu)aclareix
(vostè)aclareixi
(nosaltres)aclarim
(vosaltres)aclariu
(vostès)aclareixin

Traduccions

alemany
erhellen
anglès
to lighten
castellà
aclarar
francès
éclaircir; éclairer
italià
schiarire
neerlandès
verhelderen
portuguès
esclarecer