Practicar aquest verb
Infinitiuaclarir
Gerundiaclarint
Participiaclarit, aclarida, aclarits, aclarides

Mode indicatiu

Present

joaclareixo
tuaclareixes
ell, ella, vostèaclareix
nosaltresaclarim
vosaltresaclariu
ells, elles, vostèsaclareixen

Imperfet

joaclaria
tuaclaries
ell, ella, vostèaclaria
nosaltresaclaríem
vosaltresaclaríeu
ells, elles, vostèsaclarien

Passat simple

joaclarí
tuaclarires
ell, ella, vostèaclarí
nosaltresaclarírem
vosaltresaclaríreu
ells, elles, vostèsaclariren

Passat perifràstic

jovaig aclarir
tuvas (vares) aclarir
ell, ella, vostèva aclarir
nosaltresvam (vàrem) aclarir
vosaltresvau (vàreu) aclarir
ells, elles, vostèsvan (varen) aclarir

Futur

joaclariré
tuaclariràs
ell, ella, vostèaclarirà
nosaltresaclarirem
vosaltresaclarireu
ells, elles, vostèsaclariran

Perfet

johe aclarit
tuhas aclarit
ell, ella, vostèha aclarit
nosaltreshem (havem) aclarit
vosaltresheu (haveu) aclarit
ells, elles, vostèshan aclarit

Plusquamperfet

johavia aclarit
tuhavies aclarit
ell, ella, vostèhavia aclarit
nosaltreshavíem aclarit
vosaltreshavíeu aclarit
ells, elles, vostèshavien aclarit

Passat anterior

johaguí aclarit
tuhagueres aclarit
ell, ella, vostèhagué aclarit
nosaltreshaguérem aclarit
vosaltreshaguéreu aclarit
ells, elles, vostèshagueren aclarit

Passat anterior perifràstic

jovaig haver aclarit
tuvas (vares) haver aclarit
ell, ella, vostèva haver aclarit
nosaltresvam (vàrem) haver aclarit
vosaltresvau (vàreu) haver aclarit
ells, elles, vostèsvan (varen) haver aclarit

Futur perfet

johauré aclarit
tuhauràs aclarit
ell, ella, vostèhaurà aclarit
nosaltreshaurem aclarit
vosaltreshaureu aclarit
ells, elles, vostèshauran aclarit

Mode subjuntiu

Present

joaclareixi
tuaclareixis
ell, ella, vostèaclareixi
nosaltresaclarim
vosaltresaclariu
ells, elles, vostèsaclareixin

Imperfet

joaclarís
tuaclarissis
ell, ella, vostèaclarís
nosaltresaclaríssim
vosaltresaclaríssiu
ells, elles, vostèsaclarissin

Perfet

johagi aclarit
tuhagis aclarit
ell, ella, vostèhagi aclarit
nosaltreshàgim aclarit
vosaltreshàgiu aclarit
ells, elles, vostèshagin aclarit

Plusquamperfet

johagués aclarit
tuhaguessis aclarit
ell, ella, vostèhagués aclarit
nosaltreshaguéssim aclarit
vosaltreshaguéssiu aclarit
ells, elles, vostèshaguessin aclarit

Mode condicional

Condicional

joaclariria
tuaclariries
ell, ella, vostèaclariria
nosaltresaclariríem
vosaltresaclariríeu
ells, elles, vostèsaclaririen

Condicional perfet

johauria (haguera) aclarit
tuhauries (hagueres) aclarit
ell, ella, vostèhauria (haguera) aclarit
nosaltreshauríem (haguérem) aclarit
vosaltreshauríeu (haguéreu) aclarit
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) aclarit

Mode imperatiu

(tu)aclareix
(vostè)aclareixi
(nosaltres)aclarim
(vosaltres)aclariu
(vostès)aclareixin

Traduccions

alemany
erhellen
anglès
to lighten
castellà
aclarar
francès
éclaircir, éclairer
italià
schiarire
neerlandès
verhelderen
portuguès
esclarecer