Practicar aquest verb
Infinitiuxerrar
Gerundixerrant
Participixerrat, xerrada, xerrats, xerrades

Mode indicatiu

Present

joxerro
tuxerres
ell, ella, vostèxerra
nosaltresxerrem
vosaltresxerreu
ells, elles, vostèsxerren

Imperfet

joxerrava
tuxerraves
ell, ella, vostèxerrava
nosaltresxerràvem
vosaltresxerràveu
ells, elles, vostèsxerraven

Passat simple

joxerrí
tuxerrares
ell, ella, vostèxerrà
nosaltresxerràrem
vosaltresxerràreu
ells, elles, vostèsxerraren

Passat perifràstic

jovaig xerrar
tuvas (vares) xerrar
ell, ella, vostèva xerrar
nosaltresvam (vàrem) xerrar
vosaltresvau (vàreu) xerrar
ells, elles, vostèsvan (varen) xerrar

Futur

joxerraré
tuxerraràs
ell, ella, vostèxerrarà
nosaltresxerrarem
vosaltresxerrareu
ells, elles, vostèsxerraran

Perfet

johe xerrat
tuhas xerrat
ell, ella, vostèha xerrat
nosaltreshem (havem) xerrat
vosaltresheu (haveu) xerrat
ells, elles, vostèshan xerrat

Plusquamperfet

johavia xerrat
tuhavies xerrat
ell, ella, vostèhavia xerrat
nosaltreshavíem xerrat
vosaltreshavíeu xerrat
ells, elles, vostèshavien xerrat

Passat anterior

johaguí xerrat
tuhagueres xerrat
ell, ella, vostèhagué xerrat
nosaltreshaguérem xerrat
vosaltreshaguéreu xerrat
ells, elles, vostèshagueren xerrat

Passat anterior perifràstic

jovaig haver xerrat
tuvas (vares) haver xerrat
ell, ella, vostèva haver xerrat
nosaltresvam (vàrem) haver xerrat
vosaltresvau (vàreu) haver xerrat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver xerrat

Futur perfet

johauré xerrat
tuhauràs xerrat
ell, ella, vostèhaurà xerrat
nosaltreshaurem xerrat
vosaltreshaureu xerrat
ells, elles, vostèshauran xerrat

Mode subjuntiu

Present

joxerri
tuxerris
ell, ella, vostèxerri
nosaltresxerrem
vosaltresxerreu
ells, elles, vostèsxerrin

Imperfet

joxerrés
tuxerressis
ell, ella, vostèxerrés
nosaltresxerréssim
vosaltresxerréssiu
ells, elles, vostèsxerressin

Perfet

johagi xerrat
tuhagis xerrat
ell, ella, vostèhagi xerrat
nosaltreshàgim xerrat
vosaltreshàgiu xerrat
ells, elles, vostèshagin xerrat

Plusquamperfet

johagués xerrat
tuhaguessis xerrat
ell, ella, vostèhagués xerrat
nosaltreshaguéssim xerrat
vosaltreshaguéssiu xerrat
ells, elles, vostèshaguessin xerrat

Mode condicional

Condicional

joxerraria
tuxerraries
ell, ella, vostèxerraria
nosaltresxerraríem
vosaltresxerraríeu
ells, elles, vostèsxerrarien

Condicional perfet

johauria (haguera) xerrat
tuhauries (hagueres) xerrat
ell, ella, vostèhauria (haguera) xerrat
nosaltreshauríem (haguérem) xerrat
vosaltreshauríeu (haguéreu) xerrat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) xerrat

Mode imperatiu

(tu)xerra
(vostè)xerri
(nosaltres)xerrem
(vosaltres)xerreu
(vostès)xerrin

Traduccions

alemany
quatschen, unterhalten
anglès
to chat, to talk
castellà
charlar
francès
bavarder
italià
chiacchierare
neerlandès
kletsen
portuguès
grulhar, palrar