Infinitiu assumir
Gerundi assumint
Participi assumit

Mode indicatiu

Present

joassumeixo
tuassumeixes
ell, ella, vostèassumeix
nosaltresassumim
vosaltresassumiu
ells, elles, vostèsassumeixen

Imperfet

joassumia
tuassumies
ell, ella, vostèassumia
nosaltresassumíem
vosaltresassumíeu
ells, elles, vostèsassumien

Passat simple

joassumí
tuassumires
ell, ella, vostèassumí
nosaltresassumírem
vosaltresassumíreu
ells, elles, vostèsassumiren

Futur

joassumiré
tuassumiràs
ell, ella, vostèassumirà
nosaltresassumirem
vosaltresassumireu
ells, elles, vostèsassumiran

Mode subjuntiu

Present

joassumeixi
tuassumeixis
ell, ella, vostèassumeixi
nosaltresassumim
vosaltresassumiu
ells, elles, vostèsassumeixin

Imperfet

joassumís
tuassumissis
ell, ella, vostèassumís
nosaltresassumíssim
vosaltresassumíssiu
ells, elles, vostèsassumissin

Mode condicional

joassumiria
tuassumiries
ell, ella, vostèassumiria
nosaltresassumiríem
vosaltresassumiríeu
ells, elles, vostèsassumirien

Mode imperatiu

(tu)assumeix
(vostè)assumeixi
(nosaltres)assumim
(vosaltres)assumiu
(vostès)assumeixin

Traduccions

anglès
to assume; to suppose
castellà
asumir
francès
assumer
italià
assumere
neerlandès
aannemen
portuguès
assumir