Infinitiu fiar
Gerundi fiant
Participi fiat

Mode indicatiu

Present

jofio
tufies
ell, ella, vostèfia
nosaltresfiem
vosaltresfieu
ells, elles, vostèsfien

Imperfet

jofiava
tufiaves
ell, ella, vostèfiava
nosaltresfiàvem
vosaltresfiàveu
ells, elles, vostèsfiaven

Passat simple

jofií
tufiares
ell, ella, vostèfià
nosaltresfiàrem
vosaltresfiàreu
ells, elles, vostèsfiaren

Futur

jofiaré
tufiaràs
ell, ella, vostèfiarà
nosaltresfiarem
vosaltresfiareu
ells, elles, vostèsfiaran

Mode subjuntiu

Present

jofiï
tufiïs
ell, ella, vostèfiï
nosaltresfiem
vosaltresfieu
ells, elles, vostèsfiïn

Imperfet

jofiés
tufiessis
ell, ella, vostèfiés
nosaltresfiéssim
vosaltresfiéssiu
ells, elles, vostèsfiessin

Mode condicional

jofiaria
tufiaries
ell, ella, vostèfiaria
nosaltresfiaríem
vosaltresfiaríeu
ells, elles, vostèsfiarien

Mode imperatiu

(tu)fia
(vostè)fiï
(nosaltres)fiem
(vosaltres)fieu
(vostès)fiïn

Traduccions

anglès
to trust
castellà
fiar