Infinitiu caracteritzar
Gerundi caracteritzant
Participi caracteritzat

Mode indicatiu

Present

jocaracteritzo
tucaracteritzes
ell, ella, vostècaracteritza
nosaltrescaracteritzem
vosaltrescaracteritzeu
ells, elles, vostèscaracteritzen

Imperfet

jocaracteritzava
tucaracteritzaves
ell, ella, vostècaracteritzava
nosaltrescaracteritzàvem
vosaltrescaracteritzàveu
ells, elles, vostèscaracteritzaven

Passat simple

jocaracteritzí
tucaracteritzares
ell, ella, vostècaracteritzà
nosaltrescaracteritzàrem
vosaltrescaracteritzàreu
ells, elles, vostèscaracteritzaren

Futur

jocaracteritzaré
tucaracteritzaràs
ell, ella, vostècaracteritzarà
nosaltrescaracteritzarem
vosaltrescaracteritzareu
ells, elles, vostèscaracteritzaran

Mode subjuntiu

Present

jocaracteritzi
tucaracteritzis
ell, ella, vostècaracteritzi
nosaltrescaracteritzem
vosaltrescaracteritzeu
ells, elles, vostèscaracteritzin

Imperfet

jocaracteritzés
tucaracteritzessis
ell, ella, vostècaracteritzés
nosaltrescaracteritzéssim
vosaltrescaracteritzéssiu
ells, elles, vostèscaracteritzessin

Mode condicional

jocaracteritzaria
tucaracteritzaries
ell, ella, vostècaracteritzaria
nosaltrescaracteritzaríem
vosaltrescaracteritzaríeu
ells, elles, vostèscaracteritzarien

Mode imperatiu

(tu)caracteritza
(vostè)caracteritzi
(nosaltres)caracteritzem
(vosaltres)caracteritzeu
(vostès)caracteritzin

Traduccions

anglès
to characterise
castellà
caracterizar
francès
caractériser
italià
caratterizzare
neerlandès
karakteriseren; kenmerken
portuguès
caracterizar