Infinitiu examinar
Gerundi examinant
Participi examinat

Mode indicatiu

Present

joexamino
tuexamines
ell, ella, vostèexamina
nosaltresexaminem
vosaltresexamineu
ells, elles, vostèsexaminen

Imperfet

joexaminava
tuexaminaves
ell, ella, vostèexaminava
nosaltresexaminàvem
vosaltresexaminàveu
ells, elles, vostèsexaminaven

Passat simple

joexaminí
tuexaminares
ell, ella, vostèexaminà
nosaltresexaminàrem
vosaltresexaminàreu
ells, elles, vostèsexaminaren

Futur

joexaminaré
tuexaminaràs
ell, ella, vostèexaminarà
nosaltresexaminarem
vosaltresexaminareu
ells, elles, vostèsexaminaran

Mode subjuntiu

Present

joexamini
tuexaminis
ell, ella, vostèexamini
nosaltresexaminem
vosaltresexamineu
ells, elles, vostèsexaminin

Imperfet

joexaminés
tuexaminessis
ell, ella, vostèexaminés
nosaltresexaminéssim
vosaltresexaminéssiu
ells, elles, vostèsexaminessin

Mode condicional

joexaminaria
tuexaminaries
ell, ella, vostèexaminaria
nosaltresexaminaríem
vosaltresexaminaríeu
ells, elles, vostèsexaminarien

Mode imperatiu

(tu)examina
(vostè)examini
(nosaltres)examinem
(vosaltres)examineu
(vostès)examinin

Traduccions

anglès
to examine
castellà
examinar
francès
examiner
italià
esaminare
neerlandès
beproeven; examineren; inspecteren
portuguès
examinar