Infinitiu criar
Gerundi criant
Participi criat

Mode indicatiu

Present

jocrio
tucries
ell, ella, vostècria
nosaltrescriem
vosaltrescrieu
ells, elles, vostèscrien

Imperfet

jocriava
tucriaves
ell, ella, vostècriava
nosaltrescriàvem
vosaltrescriàveu
ells, elles, vostèscriaven

Passat simple

jocrií
tucriares
ell, ella, vostècrià
nosaltrescriàrem
vosaltrescriàreu
ells, elles, vostèscriaren

Futur

jocriaré
tucriaràs
ell, ella, vostècriarà
nosaltrescriarem
vosaltrescriareu
ells, elles, vostèscriaran

Mode subjuntiu

Present

jocriï
tucriïs
ell, ella, vostècriï
nosaltrescriem
vosaltrescrieu
ells, elles, vostèscriïn

Imperfet

jocriés
tucriessis
ell, ella, vostècriés
nosaltrescriéssim
vosaltrescriéssiu
ells, elles, vostèscriessin

Mode condicional

jocriaria
tucriaries
ell, ella, vostècriaria
nosaltrescriaríem
vosaltrescriaríeu
ells, elles, vostèscriarien

Mode imperatiu

(tu)cria
(vostè)criï
(nosaltres)criem
(vosaltres)crieu
(vostès)criïn

Traduccions

anglès
to breed; to grow; to produce
castellà
aumentar; criar
francès
augmenter
portuguès
criar