Infinitiu mastegar
Gerundi mastegant
Participi mastegat

Mode indicatiu

Present

jomastego
tumastegues
ell, ella, vostèmastega
nosaltresmasteguem
vosaltresmastegueu
ells, elles, vostèsmasteguen

Imperfet

jomastegava
tumastegaves
ell, ella, vostèmastegava
nosaltresmastegàvem
vosaltresmastegàveu
ells, elles, vostèsmastegaven

Passat simple

jomasteguí
tumastegares
ell, ella, vostèmastegà
nosaltresmastegàrem
vosaltresmastegàreu
ells, elles, vostèsmastegaren

Futur

jomastegaré
tumastegaràs
ell, ella, vostèmastegarà
nosaltresmastegarem
vosaltresmastegareu
ells, elles, vostèsmastegaran

Mode subjuntiu

Present

jomastegui
tumasteguis
ell, ella, vostèmastegui
nosaltresmasteguem
vosaltresmastegueu
ells, elles, vostèsmasteguin

Imperfet

jomastegués
tumasteguessis
ell, ella, vostèmastegués
nosaltresmasteguéssim
vosaltresmasteguéssiu
ells, elles, vostèsmasteguessin

Mode condicional

jomastegaria
tumastegaries
ell, ella, vostèmastegaria
nosaltresmastegaríem
vosaltresmastegaríeu
ells, elles, vostèsmastegarien

Mode imperatiu

(tu)mastega
(vostè)mastegui
(nosaltres)masteguem
(vosaltres)mastegueu
(vostès)masteguin

Traduccions

anglès
to chew
castellà
masticar
francès
mâcher; mastiquer
italià
masticare
neerlandès
kauwen
portuguès
mastigar