Practicar aquest verb
Infinitiudimitir
Gerundidimitint
Participidimitit, dimitida, dimitits, dimitides

Mode indicatiu

Present

jodimiteixo
tudimiteixes
ell, ella, vostèdimiteix
nosaltresdimitim
vosaltresdimitiu
ells, elles, vostèsdimiteixen

Imperfet

jodimitia
tudimities
ell, ella, vostèdimitia
nosaltresdimitíem
vosaltresdimitíeu
ells, elles, vostèsdimitien

Passat simple

jodimití
tudimitires
ell, ella, vostèdimití
nosaltresdimitírem
vosaltresdimitíreu
ells, elles, vostèsdimitiren

Passat perifràstic

jovaig dimitir
tuvas (vares) dimitir
ell, ella, vostèva dimitir
nosaltresvam (vàrem) dimitir
vosaltresvau (vàreu) dimitir
ells, elles, vostèsvan (varen) dimitir

Futur

jodimitiré
tudimitiràs
ell, ella, vostèdimitirà
nosaltresdimitirem
vosaltresdimitireu
ells, elles, vostèsdimitiran

Perfet

johe dimitit
tuhas dimitit
ell, ella, vostèha dimitit
nosaltreshem (havem) dimitit
vosaltresheu (haveu) dimitit
ells, elles, vostèshan dimitit

Plusquamperfet

johavia dimitit
tuhavies dimitit
ell, ella, vostèhavia dimitit
nosaltreshavíem dimitit
vosaltreshavíeu dimitit
ells, elles, vostèshavien dimitit

Passat anterior

johaguí dimitit
tuhagueres dimitit
ell, ella, vostèhagué dimitit
nosaltreshaguérem dimitit
vosaltreshaguéreu dimitit
ells, elles, vostèshagueren dimitit

Passat anterior perifràstic

jovaig haver dimitit
tuvas (vares) haver dimitit
ell, ella, vostèva haver dimitit
nosaltresvam (vàrem) haver dimitit
vosaltresvau (vàreu) haver dimitit
ells, elles, vostèsvan (varen) haver dimitit

Futur perfet

johauré dimitit
tuhauràs dimitit
ell, ella, vostèhaurà dimitit
nosaltreshaurem dimitit
vosaltreshaureu dimitit
ells, elles, vostèshauran dimitit

Mode subjuntiu

Present

jodimiteixi
tudimiteixis
ell, ella, vostèdimiteixi
nosaltresdimitim
vosaltresdimitiu
ells, elles, vostèsdimiteixin

Imperfet

jodimitís
tudimitissis
ell, ella, vostèdimitís
nosaltresdimitíssim
vosaltresdimitíssiu
ells, elles, vostèsdimitissin

Perfet

johagi dimitit
tuhagis dimitit
ell, ella, vostèhagi dimitit
nosaltreshàgim dimitit
vosaltreshàgiu dimitit
ells, elles, vostèshagin dimitit

Plusquamperfet

johagués dimitit
tuhaguessis dimitit
ell, ella, vostèhagués dimitit
nosaltreshaguéssim dimitit
vosaltreshaguéssiu dimitit
ells, elles, vostèshaguessin dimitit

Mode condicional

Condicional

jodimitiria
tudimitiries
ell, ella, vostèdimitiria
nosaltresdimitiríem
vosaltresdimitiríeu
ells, elles, vostèsdimitirien

Condicional perfet

johauria (haguera) dimitit
tuhauries (hagueres) dimitit
ell, ella, vostèhauria (haguera) dimitit
nosaltreshauríem (haguérem) dimitit
vosaltreshauríeu (haguéreu) dimitit
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) dimitit

Mode imperatiu

(tu)dimiteix
(vostè)dimiteixi
(nosaltres)dimitim
(vosaltres)dimitiu
(vostès)dimiteixin

Traduccions

alemany
sein Amt niederlegen, zurücktreten
anglès
to resign
castellà
dimitir
francès
démettre
italià
dimettere
neerlandès
aftreden, terugtreden
portuguès
demitir