Infinitifadormir
Participe présentadormint
Participe passéadormit, adormida, adormits, adormides

Mode indicatif

Présent

joadormo
tuadorms
ell, ella, vostèadorm
nosaltresadormim
vosaltresadormiu
ells, elles, vostèsadormen

Imparfait

joadormia
tuadormies
ell, ella, vostèadormia
nosaltresadormíem
vosaltresadormíeu
ells, elles, vostèsadormien

Passé simple

joadormí
tuadormires
ell, ella, vostèadormí
nosaltresadormírem
vosaltresadormíreu
ells, elles, vostèsadormiren

Futur

joadormiré
tuadormiràs
ell, ella, vostèadormirà
nosaltresadormirem
vosaltresadormireu
ells, elles, vostèsadormiran

Mode subjonctif

Présent

joadormi
tuadormis
ell, ella, vostèadormi
nosaltresadormim
vosaltresadormiu
ells, elles, vostèsadormin

Imparfait

joadormís
tuadormissis
ell, ella, vostèadormís
nosaltresadormíssim
vosaltresadormíssiu
ells, elles, vostèsadormissin

Mode conditionnel

joadormiria
tuadormiries
ell, ella, vostèadormiria
nosaltresadormiríem
vosaltresadormiríeu
ells, elles, vostèsadormirien

Mode impératif

(tu)adorm
(vostè)adormi
(nosaltres)adormim
(vosaltres)adormiu
(vostès)adormin

Traductions

anglais
to cause to sleep
espagnol
adormecer
français
endormir; faire dormir
néerlandais
in slaap brengen; laten inslapen