Practicar aquest verb
Infinitiuadormir
Gerundiadormint
Participiadormit, adormida, adormits, adormides

Mode indicatiu

Present

joadormo
tuadorms
ell, ella, vostèadorm
nosaltresadormim
vosaltresadormiu
ells, elles, vostèsadormen

Imperfet

joadormia
tuadormies
ell, ella, vostèadormia
nosaltresadormíem
vosaltresadormíeu
ells, elles, vostèsadormien

Passat simple

joadormí
tuadormires
ell, ella, vostèadormí
nosaltresadormírem
vosaltresadormíreu
ells, elles, vostèsadormiren

Passat perifràstic

jovaig adormir
tuvas (vares) adormir
ell, ella, vostèva adormir
nosaltresvam (vàrem) adormir
vosaltresvau (vàreu) adormir
ells, elles, vostèsvan (varen) adormir

Futur

joadormiré
tuadormiràs
ell, ella, vostèadormirà
nosaltresadormirem
vosaltresadormireu
ells, elles, vostèsadormiran

Perfet

johe adormit
tuhas adormit
ell, ella, vostèha adormit
nosaltreshem (havem) adormit
vosaltresheu (haveu) adormit
ells, elles, vostèshan adormit

Plusquamperfet

johavia adormit
tuhavies adormit
ell, ella, vostèhavia adormit
nosaltreshavíem adormit
vosaltreshavíeu adormit
ells, elles, vostèshavien adormit

Passat anterior

johaguí adormit
tuhagueres adormit
ell, ella, vostèhagué adormit
nosaltreshaguérem adormit
vosaltreshaguéreu adormit
ells, elles, vostèshagueren adormit

Passat anterior perifràstic

jovaig haver adormit
tuvas (vares) haver adormit
ell, ella, vostèva haver adormit
nosaltresvam (vàrem) haver adormit
vosaltresvau (vàreu) haver adormit
ells, elles, vostèsvan (varen) haver adormit

Futur perfet

johauré adormit
tuhauràs adormit
ell, ella, vostèhaurà adormit
nosaltreshaurem adormit
vosaltreshaureu adormit
ells, elles, vostèshauran adormit

Mode subjuntiu

Present

joadormi
tuadormis
ell, ella, vostèadormi
nosaltresadormim
vosaltresadormiu
ells, elles, vostèsadormin

Imperfet

joadormís
tuadormissis
ell, ella, vostèadormís
nosaltresadormíssim
vosaltresadormíssiu
ells, elles, vostèsadormissin

Perfet

johagi adormit
tuhagis adormit
ell, ella, vostèhagi adormit
nosaltreshàgim adormit
vosaltreshàgiu adormit
ells, elles, vostèshagin adormit

Plusquamperfet

johagués adormit
tuhaguessis adormit
ell, ella, vostèhagués adormit
nosaltreshaguéssim adormit
vosaltreshaguéssiu adormit
ells, elles, vostèshaguessin adormit

Mode condicional

Condicional

joadormiria
tuadormiries
ell, ella, vostèadormiria
nosaltresadormiríem
vosaltresadormiríeu
ells, elles, vostèsadormirien

Condicional perfet

johauria (haguera) adormit
tuhauries (hagueres) adormit
ell, ella, vostèhauria (haguera) adormit
nosaltreshauríem (haguérem) adormit
vosaltreshauríeu (haguéreu) adormit
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) adormit

Mode imperatiu

(tu)adorm
(vostè)adormi
(nosaltres)adormim
(vosaltres)adormiu
(vostès)adormin

Traduccions

alemany
einschläfern
anglès
to cause to sleep
castellà
adormecer
francès
endormir, faire dormir
italià
addormentare, far dormire
neerlandès
in slaap brengen, laten inslapen
portuguès
adormecer