Pratiquer ce verbe
Infinitifvacil·lar
Participe présentvacil·lant
Participe passévacil·lat, vacil·lada, vacil·lats, vacil·lades

Mode indicatif

Présent

jovacil·lo
tuvacil·les
ell, ella, vostèvacil·la
nosaltresvacil·lem
vosaltresvacil·leu
ells, elles, vostèsvacil·len

Imparfait

jovacil·lava
tuvacil·laves
ell, ella, vostèvacil·lava
nosaltresvacil·làvem
vosaltresvacil·làveu
ells, elles, vostèsvacil·laven

Passé simple

jovacil·lí
tuvacil·lares
ell, ella, vostèvacil·là
nosaltresvacil·làrem
vosaltresvacil·làreu
ells, elles, vostèsvacil·laren

Passé périphrastique

jovaig vacil·lar
tuvas (vares) vacil·lar
ell, ella, vostèva vacil·lar
nosaltresvam (vàrem) vacil·lar
vosaltresvau (vàreu) vacil·lar
ells, elles, vostèsvan (varen) vacil·lar

Futur

jovacil·laré
tuvacil·laràs
ell, ella, vostèvacil·larà
nosaltresvacil·larem
vosaltresvacil·lareu
ells, elles, vostèsvacil·laran

Passé composé

johe vacil·lat
tuhas vacil·lat
ell, ella, vostèha vacil·lat
nosaltreshem (havem) vacil·lat
vosaltresheu (haveu) vacil·lat
ells, elles, vostèshan vacil·lat

Plus-que-parfait

johavia vacil·lat
tuhavies vacil·lat
ell, ella, vostèhavia vacil·lat
nosaltreshavíem vacil·lat
vosaltreshavíeu vacil·lat
ells, elles, vostèshavien vacil·lat

Passé antérieur

johaguí vacil·lat
tuhagueres vacil·lat
ell, ella, vostèhagué vacil·lat
nosaltreshaguérem vacil·lat
vosaltreshaguéreu vacil·lat
ells, elles, vostèshagueren vacil·lat

Passé antérieur périphrastique

jovaig haver vacil·lat
tuvas (vares) haver vacil·lat
ell, ella, vostèva haver vacil·lat
nosaltresvam (vàrem) haver vacil·lat
vosaltresvau (vàreu) haver vacil·lat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver vacil·lat

Futur antérieur

johauré vacil·lat
tuhauràs vacil·lat
ell, ella, vostèhaurà vacil·lat
nosaltreshaurem vacil·lat
vosaltreshaureu vacil·lat
ells, elles, vostèshauran vacil·lat

Mode subjonctif

Présent

jovacil·li
tuvacil·lis
ell, ella, vostèvacil·li
nosaltresvacil·lem
vosaltresvacil·leu
ells, elles, vostèsvacil·lin

Imparfait

jovacil·lés
tuvacil·lessis
ell, ella, vostèvacil·lés
nosaltresvacil·léssim
vosaltresvacil·léssiu
ells, elles, vostèsvacil·lessin

Passé composé

johagi vacil·lat
tuhagis vacil·lat
ell, ella, vostèhagi vacil·lat
nosaltreshàgim vacil·lat
vosaltreshàgiu vacil·lat
ells, elles, vostèshagin vacil·lat

Plus-que-parfait

johagués vacil·lat
tuhaguessis vacil·lat
ell, ella, vostèhagués vacil·lat
nosaltreshaguéssim vacil·lat
vosaltreshaguéssiu vacil·lat
ells, elles, vostèshaguessin vacil·lat

Mode conditionnel

Conditionnel

jovacil·laria
tuvacil·laries
ell, ella, vostèvacil·laria
nosaltresvacil·laríem
vosaltresvacil·laríeu
ells, elles, vostèsvacil·larien

Conditionnel passé

johauria (haguera) vacil·lat
tuhauries (hagueres) vacil·lat
ell, ella, vostèhauria (haguera) vacil·lat
nosaltreshauríem (haguérem) vacil·lat
vosaltreshauríeu (haguéreu) vacil·lat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) vacil·lat

Mode impératif

(tu)vacil·la
(vostè)vacil·li
(nosaltres)vacil·lem
(vosaltres)vacil·leu
(vostès)vacil·lin

Traductions

anglais
to hesitate, to vacillate
espagnol
dudar, vacilar
français
hésiter, vaciller
italien
vacillare
néerlandais
aarzelen, twijfelen, weifelen
portugais
vacilar