Infinitiu vacil·lar
Gerundi vacil·lant
Participi vacil·lat

Mode indicatiu

Present

jovacil·lo
tuvacil·les
ell, ella, vostèvacil·la
nosaltresvacil·lem
vosaltresvacil·leu
ells, elles, vostèsvacil·len

Imperfet

jovacil·lava
tuvacil·laves
ell, ella, vostèvacil·lava
nosaltresvacil·làvem
vosaltresvacil·làveu
ells, elles, vostèsvacil·laven

Passat simple

jovacil·lí
tuvacil·lares
ell, ella, vostèvacil·là
nosaltresvacil·làrem
vosaltresvacil·làreu
ells, elles, vostèsvacil·laren

Futur

jovacil·laré
tuvacil·laràs
ell, ella, vostèvacil·larà
nosaltresvacil·larem
vosaltresvacil·lareu
ells, elles, vostèsvacil·laran

Mode subjuntiu

Present

jovacil·li
tuvacil·lis
ell, ella, vostèvacil·li
nosaltresvacil·lem
vosaltresvacil·leu
ells, elles, vostèsvacil·lin

Imperfet

jovacil·lés
tuvacil·lessis
ell, ella, vostèvacil·lés
nosaltresvacil·léssim
vosaltresvacil·léssiu
ells, elles, vostèsvacil·lessin

Mode condicional

jovacil·laria
tuvacil·laries
ell, ella, vostèvacil·laria
nosaltresvacil·laríem
vosaltresvacil·laríeu
ells, elles, vostèsvacil·larien

Mode imperatiu

(tu)vacil·la
(vostè)vacil·li
(nosaltres)vacil·lem
(vosaltres)vacil·leu
(vostès)vacil·lin

Traduccions

anglès
to hesitate; to vacillate
castellà
dudar; vacilar
francès
hésiter; vaciller
italià
vacillare
neerlandès
aarzelen; twijfelen; weifelen
portuguès
vacilar