Practicar aquest verb
Infinitiuvacil·lar
Gerundivacil·lant
Participivacil·lat, vacil·lada, vacil·lats, vacil·lades

Mode indicatiu

Present

jovacil·lo
tuvacil·les
ell, ella, vostèvacil·la
nosaltresvacil·lem
vosaltresvacil·leu
ells, elles, vostèsvacil·len

Imperfet

jovacil·lava
tuvacil·laves
ell, ella, vostèvacil·lava
nosaltresvacil·làvem
vosaltresvacil·làveu
ells, elles, vostèsvacil·laven

Passat simple

jovacil·lí
tuvacil·lares
ell, ella, vostèvacil·là
nosaltresvacil·làrem
vosaltresvacil·làreu
ells, elles, vostèsvacil·laren

Passat perifràstic

jovaig vacil·lar
tuvas (vares) vacil·lar
ell, ella, vostèva vacil·lar
nosaltresvam (vàrem) vacil·lar
vosaltresvau (vàreu) vacil·lar
ells, elles, vostèsvan (varen) vacil·lar

Futur

jovacil·laré
tuvacil·laràs
ell, ella, vostèvacil·larà
nosaltresvacil·larem
vosaltresvacil·lareu
ells, elles, vostèsvacil·laran

Perfet

johe vacil·lat
tuhas vacil·lat
ell, ella, vostèha vacil·lat
nosaltreshem (havem) vacil·lat
vosaltresheu (haveu) vacil·lat
ells, elles, vostèshan vacil·lat

Plusquamperfet

johavia vacil·lat
tuhavies vacil·lat
ell, ella, vostèhavia vacil·lat
nosaltreshavíem vacil·lat
vosaltreshavíeu vacil·lat
ells, elles, vostèshavien vacil·lat

Passat anterior

johaguí vacil·lat
tuhagueres vacil·lat
ell, ella, vostèhagué vacil·lat
nosaltreshaguérem vacil·lat
vosaltreshaguéreu vacil·lat
ells, elles, vostèshagueren vacil·lat

Passat anterior perifràstic

jovaig haver vacil·lat
tuvas (vares) haver vacil·lat
ell, ella, vostèva haver vacil·lat
nosaltresvam (vàrem) haver vacil·lat
vosaltresvau (vàreu) haver vacil·lat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver vacil·lat

Futur perfet

johauré vacil·lat
tuhauràs vacil·lat
ell, ella, vostèhaurà vacil·lat
nosaltreshaurem vacil·lat
vosaltreshaureu vacil·lat
ells, elles, vostèshauran vacil·lat

Mode subjuntiu

Present

jovacil·li
tuvacil·lis
ell, ella, vostèvacil·li
nosaltresvacil·lem
vosaltresvacil·leu
ells, elles, vostèsvacil·lin

Imperfet

jovacil·lés
tuvacil·lessis
ell, ella, vostèvacil·lés
nosaltresvacil·léssim
vosaltresvacil·léssiu
ells, elles, vostèsvacil·lessin

Perfet

johagi vacil·lat
tuhagis vacil·lat
ell, ella, vostèhagi vacil·lat
nosaltreshàgim vacil·lat
vosaltreshàgiu vacil·lat
ells, elles, vostèshagin vacil·lat

Plusquamperfet

johagués vacil·lat
tuhaguessis vacil·lat
ell, ella, vostèhagués vacil·lat
nosaltreshaguéssim vacil·lat
vosaltreshaguéssiu vacil·lat
ells, elles, vostèshaguessin vacil·lat

Mode condicional

Condicional

jovacil·laria
tuvacil·laries
ell, ella, vostèvacil·laria
nosaltresvacil·laríem
vosaltresvacil·laríeu
ells, elles, vostèsvacil·larien

Condicional perfet

johauria (haguera) vacil·lat
tuhauries (hagueres) vacil·lat
ell, ella, vostèhauria (haguera) vacil·lat
nosaltreshauríem (haguérem) vacil·lat
vosaltreshauríeu (haguéreu) vacil·lat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) vacil·lat

Mode imperatiu

(tu)vacil·la
(vostè)vacil·li
(nosaltres)vacil·lem
(vosaltres)vacil·leu
(vostès)vacil·lin

Traduccions

anglès
to hesitate, to vacillate
castellà
dudar, vacilar
francès
hésiter, vaciller
italià
vacillare
neerlandès
aarzelen, twijfelen, weifelen
portuguès
vacilar