Pratiquer ce verbe
L'equip de bàsquet va guanyar el campionat regional ahir.
Infinitifguanyar
Participe présentguanyant
Participe passéguanyat, guanyada, guanyats, guanyades

Mode indicatif

Présent

joguanyo
tuguanyes
ell, ella, vostèguanya
nosaltresguanyem
vosaltresguanyeu
ells, elles, vostèsguanyen

Imparfait

joguanyava
tuguanyaves
ell, ella, vostèguanyava
nosaltresguanyàvem
vosaltresguanyàveu
ells, elles, vostèsguanyaven

Passé simple

joguanyí
tuguanyares
ell, ella, vostèguanyà
nosaltresguanyàrem
vosaltresguanyàreu
ells, elles, vostèsguanyaren

Passé périphrastique

jovaig guanyar
tuvas (vares) guanyar
ell, ella, vostèva guanyar
nosaltresvam (vàrem) guanyar
vosaltresvau (vàreu) guanyar
ells, elles, vostèsvan (varen) guanyar

Futur

joguanyaré
tuguanyaràs
ell, ella, vostèguanyarà
nosaltresguanyarem
vosaltresguanyareu
ells, elles, vostèsguanyaran

Passé composé

johe guanyat
tuhas guanyat
ell, ella, vostèha guanyat
nosaltreshem (havem) guanyat
vosaltresheu (haveu) guanyat
ells, elles, vostèshan guanyat

Plus-que-parfait

johavia guanyat
tuhavies guanyat
ell, ella, vostèhavia guanyat
nosaltreshavíem guanyat
vosaltreshavíeu guanyat
ells, elles, vostèshavien guanyat

Passé antérieur

johaguí guanyat
tuhagueres guanyat
ell, ella, vostèhagué guanyat
nosaltreshaguérem guanyat
vosaltreshaguéreu guanyat
ells, elles, vostèshagueren guanyat

Passé antérieur périphrastique

jovaig haver guanyat
tuvas (vares) haver guanyat
ell, ella, vostèva haver guanyat
nosaltresvam (vàrem) haver guanyat
vosaltresvau (vàreu) haver guanyat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver guanyat

Futur antérieur

johauré guanyat
tuhauràs guanyat
ell, ella, vostèhaurà guanyat
nosaltreshaurem guanyat
vosaltreshaureu guanyat
ells, elles, vostèshauran guanyat

Mode subjonctif

Présent

joguanyi
tuguanyis
ell, ella, vostèguanyi
nosaltresguanyem
vosaltresguanyeu
ells, elles, vostèsguanyin

Imparfait

joguanyés
tuguanyessis
ell, ella, vostèguanyés
nosaltresguanyéssim
vosaltresguanyéssiu
ells, elles, vostèsguanyessin

Passé composé

johagi guanyat
tuhagis guanyat
ell, ella, vostèhagi guanyat
nosaltreshàgim guanyat
vosaltreshàgiu guanyat
ells, elles, vostèshagin guanyat

Plus-que-parfait

johagués guanyat
tuhaguessis guanyat
ell, ella, vostèhagués guanyat
nosaltreshaguéssim guanyat
vosaltreshaguéssiu guanyat
ells, elles, vostèshaguessin guanyat

Mode conditionnel

Conditionnel

joguanyaria
tuguanyaries
ell, ella, vostèguanyaria
nosaltresguanyaríem
vosaltresguanyaríeu
ells, elles, vostèsguanyarien

Conditionnel passé

johauria (haguera) guanyat
tuhauries (hagueres) guanyat
ell, ella, vostèhauria (haguera) guanyat
nosaltreshauríem (haguérem) guanyat
vosaltreshauríeu (haguéreu) guanyat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) guanyat

Mode impératif

(tu)guanya
(vostè)guanyi
(nosaltres)guanyem
(vosaltres)guanyeu
(vostès)guanyin

Traductions

allemand
gewinnen, verdienen
anglais
to earn, to win
espagnol
ganar
basque
irabazi
français
gagner
italien
guadagnare
néerlandais
verdienen, winnen
portugais
ganhar