Infinitiu guanyar
Gerundi guanyant
Participi guanyat

Mode indicatiu

Present

joguanyo
tuguanyes
ell, ella, vostèguanya
nosaltresguanyem
vosaltresguanyeu
ells, elles, vostèsguanyen

Imperfet

joguanyava
tuguanyaves
ell, ella, vostèguanyava
nosaltresguanyàvem
vosaltresguanyàveu
ells, elles, vostèsguanyaven

Passat simple

joguanyí
tuguanyares
ell, ella, vostèguanyà
nosaltresguanyàrem
vosaltresguanyàreu
ells, elles, vostèsguanyaren

Futur

joguanyaré
tuguanyaràs
ell, ella, vostèguanyarà
nosaltresguanyarem
vosaltresguanyareu
ells, elles, vostèsguanyaran

Mode subjuntiu

Present

joguanyi
tuguanyis
ell, ella, vostèguanyi
nosaltresguanyem
vosaltresguanyeu
ells, elles, vostèsguanyin

Imperfet

joguanyés
tuguanyessis
ell, ella, vostèguanyés
nosaltresguanyéssim
vosaltresguanyéssiu
ells, elles, vostèsguanyessin

Mode condicional

joguanyaria
tuguanyaries
ell, ella, vostèguanyaria
nosaltresguanyaríem
vosaltresguanyaríeu
ells, elles, vostèsguanyarien

Mode imperatiu

(tu)guanya
(vostè)guanyi
(nosaltres)guanyem
(vosaltres)guanyeu
(vostès)guanyin

Traduccions

alemany
gewinnen; verdienen
anglès
to earn; to win
castellà
ganar
francès
gagner
italià
guadagnare
neerlandès
verdienen; winnen
portuguès
ganhar