Pratiquer ce verbe
Infinitifemblanquir
Participe présentemblanquint
Participe passéemblanquit, emblanquida, emblanquits, emblanquides

Mode indicatif

Présent

joemblanqueixo
tuemblanqueixes
ell, ella, vostèemblanqueix
nosaltresemblanquim
vosaltresemblanquiu
ells, elles, vostèsemblanqueixen

Imparfait

joemblanquia
tuemblanquies
ell, ella, vostèemblanquia
nosaltresemblanquíem
vosaltresemblanquíeu
ells, elles, vostèsemblanquien

Passé simple

joemblanquí
tuemblanquires
ell, ella, vostèemblanquí
nosaltresemblanquírem
vosaltresemblanquíreu
ells, elles, vostèsemblanquiren

Passé périphrastique

jovaig emblanquir
tuvas (vares) emblanquir
ell, ella, vostèva emblanquir
nosaltresvam (vàrem) emblanquir
vosaltresvau (vàreu) emblanquir
ells, elles, vostèsvan (varen) emblanquir

Futur

joemblanquiré
tuemblanquiràs
ell, ella, vostèemblanquirà
nosaltresemblanquirem
vosaltresemblanquireu
ells, elles, vostèsemblanquiran

Passé composé

johe emblanquit
tuhas emblanquit
ell, ella, vostèha emblanquit
nosaltreshem (havem) emblanquit
vosaltresheu (haveu) emblanquit
ells, elles, vostèshan emblanquit

Plus-que-parfait

johavia emblanquit
tuhavies emblanquit
ell, ella, vostèhavia emblanquit
nosaltreshavíem emblanquit
vosaltreshavíeu emblanquit
ells, elles, vostèshavien emblanquit

Passé antérieur

johaguí emblanquit
tuhagueres emblanquit
ell, ella, vostèhagué emblanquit
nosaltreshaguérem emblanquit
vosaltreshaguéreu emblanquit
ells, elles, vostèshagueren emblanquit

Passé antérieur périphrastique

jovaig haver emblanquit
tuvas (vares) haver emblanquit
ell, ella, vostèva haver emblanquit
nosaltresvam (vàrem) haver emblanquit
vosaltresvau (vàreu) haver emblanquit
ells, elles, vostèsvan (varen) haver emblanquit

Futur antérieur

johauré emblanquit
tuhauràs emblanquit
ell, ella, vostèhaurà emblanquit
nosaltreshaurem emblanquit
vosaltreshaureu emblanquit
ells, elles, vostèshauran emblanquit

Mode subjonctif

Présent

joemblanqueixi
tuemblanqueixis
ell, ella, vostèemblanqueixi
nosaltresemblanquim
vosaltresemblanquiu
ells, elles, vostèsemblanqueixin

Imparfait

joemblanquís
tuemblanquissis
ell, ella, vostèemblanquís
nosaltresemblanquíssim
vosaltresemblanquíssiu
ells, elles, vostèsemblanquissin

Passé composé

johagi emblanquit
tuhagis emblanquit
ell, ella, vostèhagi emblanquit
nosaltreshàgim emblanquit
vosaltreshàgiu emblanquit
ells, elles, vostèshagin emblanquit

Plus-que-parfait

johagués emblanquit
tuhaguessis emblanquit
ell, ella, vostèhagués emblanquit
nosaltreshaguéssim emblanquit
vosaltreshaguéssiu emblanquit
ells, elles, vostèshaguessin emblanquit

Mode conditionnel

Conditionnel

joemblanquiria
tuemblanquiries
ell, ella, vostèemblanquiria
nosaltresemblanquiríem
vosaltresemblanquiríeu
ells, elles, vostèsemblanquirien

Conditionnel passé

johauria (haguera) emblanquit
tuhauries (hagueres) emblanquit
ell, ella, vostèhauria (haguera) emblanquit
nosaltreshauríem (haguérem) emblanquit
vosaltreshauríeu (haguéreu) emblanquit
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) emblanquit

Mode impératif

(tu)emblanqueix
(vostè)emblanqueixi
(nosaltres)emblanquim
(vosaltres)emblanquiu
(vostès)emblanqueixin

Traductions

allemand
weiß machen
anglais
to bleach, to whiten
espagnol
blanquear
français
blanchir
italien
imbiancare
néerlandais
bleken
portugais
branquear