Practicar aquest verb
Infinitiuemblanquir
Gerundiemblanquint
Participiemblanquit, emblanquida, emblanquits, emblanquides

Mode indicatiu

Present

joemblanqueixo
tuemblanqueixes
ell, ella, vostèemblanqueix
nosaltresemblanquim
vosaltresemblanquiu
ells, elles, vostèsemblanqueixen

Imperfet

joemblanquia
tuemblanquies
ell, ella, vostèemblanquia
nosaltresemblanquíem
vosaltresemblanquíeu
ells, elles, vostèsemblanquien

Passat simple

joemblanquí
tuemblanquires
ell, ella, vostèemblanquí
nosaltresemblanquírem
vosaltresemblanquíreu
ells, elles, vostèsemblanquiren

Passat perifràstic

jovaig emblanquir
tuvas (vares) emblanquir
ell, ella, vostèva emblanquir
nosaltresvam (vàrem) emblanquir
vosaltresvau (vàreu) emblanquir
ells, elles, vostèsvan (varen) emblanquir

Futur

joemblanquiré
tuemblanquiràs
ell, ella, vostèemblanquirà
nosaltresemblanquirem
vosaltresemblanquireu
ells, elles, vostèsemblanquiran

Perfet

johe emblanquit
tuhas emblanquit
ell, ella, vostèha emblanquit
nosaltreshem (havem) emblanquit
vosaltresheu (haveu) emblanquit
ells, elles, vostèshan emblanquit

Plusquamperfet

johavia emblanquit
tuhavies emblanquit
ell, ella, vostèhavia emblanquit
nosaltreshavíem emblanquit
vosaltreshavíeu emblanquit
ells, elles, vostèshavien emblanquit

Passat anterior

johaguí emblanquit
tuhagueres emblanquit
ell, ella, vostèhagué emblanquit
nosaltreshaguérem emblanquit
vosaltreshaguéreu emblanquit
ells, elles, vostèshagueren emblanquit

Passat anterior perifràstic

jovaig haver emblanquit
tuvas (vares) haver emblanquit
ell, ella, vostèva haver emblanquit
nosaltresvam (vàrem) haver emblanquit
vosaltresvau (vàreu) haver emblanquit
ells, elles, vostèsvan (varen) haver emblanquit

Futur perfet

johauré emblanquit
tuhauràs emblanquit
ell, ella, vostèhaurà emblanquit
nosaltreshaurem emblanquit
vosaltreshaureu emblanquit
ells, elles, vostèshauran emblanquit

Mode subjuntiu

Present

joemblanqueixi
tuemblanqueixis
ell, ella, vostèemblanqueixi
nosaltresemblanquim
vosaltresemblanquiu
ells, elles, vostèsemblanqueixin

Imperfet

joemblanquís
tuemblanquissis
ell, ella, vostèemblanquís
nosaltresemblanquíssim
vosaltresemblanquíssiu
ells, elles, vostèsemblanquissin

Perfet

johagi emblanquit
tuhagis emblanquit
ell, ella, vostèhagi emblanquit
nosaltreshàgim emblanquit
vosaltreshàgiu emblanquit
ells, elles, vostèshagin emblanquit

Plusquamperfet

johagués emblanquit
tuhaguessis emblanquit
ell, ella, vostèhagués emblanquit
nosaltreshaguéssim emblanquit
vosaltreshaguéssiu emblanquit
ells, elles, vostèshaguessin emblanquit

Mode condicional

Condicional

joemblanquiria
tuemblanquiries
ell, ella, vostèemblanquiria
nosaltresemblanquiríem
vosaltresemblanquiríeu
ells, elles, vostèsemblanquirien

Condicional perfet

johauria (haguera) emblanquit
tuhauries (hagueres) emblanquit
ell, ella, vostèhauria (haguera) emblanquit
nosaltreshauríem (haguérem) emblanquit
vosaltreshauríeu (haguéreu) emblanquit
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) emblanquit

Mode imperatiu

(tu)emblanqueix
(vostè)emblanqueixi
(nosaltres)emblanquim
(vosaltres)emblanquiu
(vostès)emblanqueixin

Traduccions

alemany
weiß machen
anglès
to bleach, to whiten
castellà
blanquear
francès
blanchir
italià
imbiancare
neerlandès
bleken
portuguès
branquear