Pratiquer ce verbe
Infinitifcoure
Participe présentcoent
Participe passécuit, cuita, cuits, cuites, cogut, coguda, coguts, cogudes

Mode indicatif

Présent

jococ
tucous
ell, ella, vostècou
nosaltrescoem
vosaltrescoeu
ells, elles, vostèscouen

Imparfait

jocoïa
tucoïes
ell, ella, vostècoïa
nosaltrescoíem
vosaltrescoíeu
ells, elles, vostèscoïen

Passé simple

jocoguí
tucogueres
ell, ella, vostècogué
nosaltrescoguérem
vosaltrescoguéreu
ells, elles, vostèscogueren

Passé périphrastique

jovaig coure
tuvas (vares) coure
ell, ella, vostèva coure
nosaltresvam (vàrem) coure
vosaltresvau (vàreu) coure
ells, elles, vostèsvan (varen) coure

Futur

jocouré
tucouràs
ell, ella, vostècourà
nosaltrescourem
vosaltrescoureu
ells, elles, vostèscouran

Passé composé

johe cuit
tuhas cuit
ell, ella, vostèha cuit
nosaltreshem (havem) cuit
vosaltresheu (haveu) cuit
ells, elles, vostèshan cuit

Plus-que-parfait

johavia cuit
tuhavies cuit
ell, ella, vostèhavia cuit
nosaltreshavíem cuit
vosaltreshavíeu cuit
ells, elles, vostèshavien cuit

Passé antérieur

johaguí cuit
tuhagueres cuit
ell, ella, vostèhagué cuit
nosaltreshaguérem cuit
vosaltreshaguéreu cuit
ells, elles, vostèshagueren cuit

Passé antérieur périphrastique

jovaig haver cuit
tuvas (vares) haver cuit
ell, ella, vostèva haver cuit
nosaltresvam (vàrem) haver cuit
vosaltresvau (vàreu) haver cuit
ells, elles, vostèsvan (varen) haver cuit

Futur antérieur

johauré cuit
tuhauràs cuit
ell, ella, vostèhaurà cuit
nosaltreshaurem cuit
vosaltreshaureu cuit
ells, elles, vostèshauran cuit

Mode subjonctif

Présent

jocogui
tucoguis
ell, ella, vostècogui
nosaltrescoguem
vosaltrescogueu
ells, elles, vostèscoguin

Imparfait

jocogués
tucoguessis
ell, ella, vostècogués
nosaltrescoguéssim
vosaltrescoguéssiu
ells, elles, vostèscoguessin

Passé composé

johagi cuit
tuhagis cuit
ell, ella, vostèhagi cuit
nosaltreshàgim cuit
vosaltreshàgiu cuit
ells, elles, vostèshagin cuit

Plus-que-parfait

johagués cuit
tuhaguessis cuit
ell, ella, vostèhagués cuit
nosaltreshaguéssim cuit
vosaltreshaguéssiu cuit
ells, elles, vostèshaguessin cuit

Mode conditionnel

Conditionnel

jocouria
tucouries
ell, ella, vostècouria
nosaltrescouríem
vosaltrescouríeu
ells, elles, vostèscourien

Conditionnel passé

johauria (haguera) cuit
tuhauries (hagueres) cuit
ell, ella, vostèhauria (haguera) cuit
nosaltreshauríem (haguérem) cuit
vosaltreshauríeu (haguéreu) cuit
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) cuit

Mode impératif

(tu)cou
(vostè)cogui
(nosaltres)coguem
(vosaltres)coeu
(vostès)coguin

Traductions

allemand
backen, kochen
anglais
to cook
espagnol
cocer
français
cuire
italien
cuocere
néerlandais
bakken, koken
portugais
cozer