Infinitiu coure
Gerundi coent
Participi cuit

Mode indicatiu

Present

jococ
tucous
ell, ella, vostècou
nosaltrescoem
vosaltrescoeu
ells, elles, vostèscouen

Imperfet

jocoïa
tucoïes
ell, ella, vostècoïa
nosaltrescoíem
vosaltrescoíeu
ells, elles, vostèscoïen

Passat simple

jocoguí
tucogueres
ell, ella, vostècogué
nosaltrescoguérem
vosaltrescoguéreu
ells, elles, vostèscogueren

Futur

jocouré
tucouràs
ell, ella, vostècourà
nosaltrescourem
vosaltrescoureu
ells, elles, vostèscouran

Mode subjuntiu

Present

jocogui
tucoguis
ell, ella, vostècogui
nosaltrescoguem
vosaltrescogueu
ells, elles, vostèscoguin

Imperfet

jocogués
tucoguessis
ell, ella, vostècogués
nosaltrescoguéssim
vosaltrescoguéssiu
ells, elles, vostèscoguessin

Mode condicional

jocouria
tucouries
ell, ella, vostècouria
nosaltrescouríem
vosaltrescouríeu
ells, elles, vostèscourien

Mode imperatiu

(tu)cou
(vostè)cogui
(nosaltres)coguem
(vosaltres)coeu
(vostès)coguin

Traduccions

alemany
backen; kochen
anglès
to cook
castellà
cocer
francès
cuire
italià
cuocere
neerlandès
bakken; koken
portuguès
cozer