Practicar aquest verb
Infinitiuesglaiar
Gerundiesglaiant
Participiesglaiat, esglaiada, esglaiats, esglaiades

Mode indicatiu

Present

joesglaio
tuesglaies
ell, ella, vostèesglaia
nosaltresesglaiem
vosaltresesglaieu
ells, elles, vostèsesglaien

Imperfet

joesglaiava
tuesglaiaves
ell, ella, vostèesglaiava
nosaltresesglaiàvem
vosaltresesglaiàveu
ells, elles, vostèsesglaiaven

Passat simple

joesglaí
tuesglaiares
ell, ella, vostèesglaià
nosaltresesglaiàrem
vosaltresesglaiàreu
ells, elles, vostèsesglaiaren

Passat perifràstic

jovaig esglaiar
tuvas (vares) esglaiar
ell, ella, vostèva esglaiar
nosaltresvam (vàrem) esglaiar
vosaltresvau (vàreu) esglaiar
ells, elles, vostèsvan (varen) esglaiar

Futur

joesglaiaré
tuesglaiaràs
ell, ella, vostèesglaiarà
nosaltresesglaiarem
vosaltresesglaiareu
ells, elles, vostèsesglaiaran

Perfet

johe esglaiat
tuhas esglaiat
ell, ella, vostèha esglaiat
nosaltreshem (havem) esglaiat
vosaltresheu (haveu) esglaiat
ells, elles, vostèshan esglaiat

Plusquamperfet

johavia esglaiat
tuhavies esglaiat
ell, ella, vostèhavia esglaiat
nosaltreshavíem esglaiat
vosaltreshavíeu esglaiat
ells, elles, vostèshavien esglaiat

Passat anterior

johaguí esglaiat
tuhagueres esglaiat
ell, ella, vostèhagué esglaiat
nosaltreshaguérem esglaiat
vosaltreshaguéreu esglaiat
ells, elles, vostèshagueren esglaiat

Passat anterior perifràstic

jovaig haver esglaiat
tuvas (vares) haver esglaiat
ell, ella, vostèva haver esglaiat
nosaltresvam (vàrem) haver esglaiat
vosaltresvau (vàreu) haver esglaiat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver esglaiat

Futur perfet

johauré esglaiat
tuhauràs esglaiat
ell, ella, vostèhaurà esglaiat
nosaltreshaurem esglaiat
vosaltreshaureu esglaiat
ells, elles, vostèshauran esglaiat

Mode subjuntiu

Present

joesglaï
tuesglaïs
ell, ella, vostèesglaï
nosaltresesglaiem
vosaltresesglaieu
ells, elles, vostèsesglaïn

Imperfet

joesglaiés
tuesglaiessis
ell, ella, vostèesglaiés
nosaltresesglaiéssim
vosaltresesglaiéssiu
ells, elles, vostèsesglaiessin

Perfet

johagi esglaiat
tuhagis esglaiat
ell, ella, vostèhagi esglaiat
nosaltreshàgim esglaiat
vosaltreshàgiu esglaiat
ells, elles, vostèshagin esglaiat

Plusquamperfet

johagués esglaiat
tuhaguessis esglaiat
ell, ella, vostèhagués esglaiat
nosaltreshaguéssim esglaiat
vosaltreshaguéssiu esglaiat
ells, elles, vostèshaguessin esglaiat

Mode condicional

Condicional

joesglaiaria
tuesglaiaries
ell, ella, vostèesglaiaria
nosaltresesglaiaríem
vosaltresesglaiaríeu
ells, elles, vostèsesglaiarien

Condicional perfet

johauria (haguera) esglaiat
tuhauries (hagueres) esglaiat
ell, ella, vostèhauria (haguera) esglaiat
nosaltreshauríem (haguérem) esglaiat
vosaltreshauríeu (haguéreu) esglaiat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) esglaiat

Mode imperatiu

(tu)esglaia
(vostè)esglaï
(nosaltres)esglaiem
(vosaltres)esglaieu
(vostès)esglaïn

Traduccions

anglès
to frighten, to terrify
castellà
asustar
francès
effrayer
italià
spaventare
portuguès
assustar