Practicar aquest verb
Infinitiumaquillar
Gerundimaquillant
Participimaquillat, maquillada, maquillats, maquillades

Mode indicatiu

Present

jomaquillo
tumaquilles
ell, ella, vostèmaquilla
nosaltresmaquillem
vosaltresmaquilleu
ells, elles, vostèsmaquillen

Imperfet

jomaquillava
tumaquillaves
ell, ella, vostèmaquillava
nosaltresmaquillàvem
vosaltresmaquillàveu
ells, elles, vostèsmaquillaven

Passat simple

jomaquillí
tumaquillares
ell, ella, vostèmaquillà
nosaltresmaquillàrem
vosaltresmaquillàreu
ells, elles, vostèsmaquillaren

Passat perifràstic

jovaig maquillar
tuvas (vares) maquillar
ell, ella, vostèva maquillar
nosaltresvam (vàrem) maquillar
vosaltresvau (vàreu) maquillar
ells, elles, vostèsvan (varen) maquillar

Futur

jomaquillaré
tumaquillaràs
ell, ella, vostèmaquillarà
nosaltresmaquillarem
vosaltresmaquillareu
ells, elles, vostèsmaquillaran

Perfet

johe maquillat
tuhas maquillat
ell, ella, vostèha maquillat
nosaltreshem (havem) maquillat
vosaltresheu (haveu) maquillat
ells, elles, vostèshan maquillat

Plusquamperfet

johavia maquillat
tuhavies maquillat
ell, ella, vostèhavia maquillat
nosaltreshavíem maquillat
vosaltreshavíeu maquillat
ells, elles, vostèshavien maquillat

Passat anterior

johaguí maquillat
tuhagueres maquillat
ell, ella, vostèhagué maquillat
nosaltreshaguérem maquillat
vosaltreshaguéreu maquillat
ells, elles, vostèshagueren maquillat

Passat anterior perifràstic

jovaig haver maquillat
tuvas (vares) haver maquillat
ell, ella, vostèva haver maquillat
nosaltresvam (vàrem) haver maquillat
vosaltresvau (vàreu) haver maquillat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver maquillat

Futur perfet

johauré maquillat
tuhauràs maquillat
ell, ella, vostèhaurà maquillat
nosaltreshaurem maquillat
vosaltreshaureu maquillat
ells, elles, vostèshauran maquillat

Mode subjuntiu

Present

jomaquilli
tumaquillis
ell, ella, vostèmaquilli
nosaltresmaquillem
vosaltresmaquilleu
ells, elles, vostèsmaquillin

Imperfet

jomaquillés
tumaquillessis
ell, ella, vostèmaquillés
nosaltresmaquilléssim
vosaltresmaquilléssiu
ells, elles, vostèsmaquillessin

Perfet

johagi maquillat
tuhagis maquillat
ell, ella, vostèhagi maquillat
nosaltreshàgim maquillat
vosaltreshàgiu maquillat
ells, elles, vostèshagin maquillat

Plusquamperfet

johagués maquillat
tuhaguessis maquillat
ell, ella, vostèhagués maquillat
nosaltreshaguéssim maquillat
vosaltreshaguéssiu maquillat
ells, elles, vostèshaguessin maquillat

Mode condicional

Condicional

jomaquillaria
tumaquillaries
ell, ella, vostèmaquillaria
nosaltresmaquillaríem
vosaltresmaquillaríeu
ells, elles, vostèsmaquillarien

Condicional perfet

johauria (haguera) maquillat
tuhauries (hagueres) maquillat
ell, ella, vostèhauria (haguera) maquillat
nosaltreshauríem (haguérem) maquillat
vosaltreshauríeu (haguéreu) maquillat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) maquillat

Mode imperatiu

(tu)maquilla
(vostè)maquilli
(nosaltres)maquillem
(vosaltres)maquilleu
(vostès)maquillin

Traduccions

anglès
to make up
castellà
maquillar
francès
grimer, maquiller
neerlandès
opmaken
portuguès
maquiar