Infinitiu acolorir
Gerundi acolorint
Participi acolorit

Mode indicatiu

Present

joacoloreixo
tuacoloreixes
ell, ella, vostèacoloreix
nosaltresacolorim
vosaltresacoloriu
ells, elles, vostèsacoloreixen

Imperfet

joacoloria
tuacolories
ell, ella, vostèacoloria
nosaltresacoloríem
vosaltresacoloríeu
ells, elles, vostèsacolorien

Passat simple

joacolorí
tuacolorires
ell, ella, vostèacolorí
nosaltresacolorírem
vosaltresacoloríreu
ells, elles, vostèsacoloriren

Futur

joacoloriré
tuacoloriràs
ell, ella, vostèacolorirà
nosaltresacolorirem
vosaltresacolorireu
ells, elles, vostèsacoloriran

Mode subjuntiu

Present

joacoloreixi
tuacoloreixis
ell, ella, vostèacoloreixi
nosaltresacolorim
vosaltresacoloriu
ells, elles, vostèsacoloreixin

Imperfet

joacolorís
tuacolorissis
ell, ella, vostèacolorís
nosaltresacoloríssim
vosaltresacoloríssiu
ells, elles, vostèsacolorissin

Mode condicional

joacoloriria
tuacoloriries
ell, ella, vostèacoloriria
nosaltresacoloriríem
vosaltresacoloriríeu
ells, elles, vostèsacoloririen

Mode imperatiu

(tu)acoloreix
(vostè)acoloreixi
(nosaltres)acolorim
(vosaltres)acoloriu
(vostès)acoloreixin

Traduccions

anglès
to colour
castellà
colorar; colorear
francès
colorer; colorier
neerlandès
kleuren
portuguès
colorir