Infinitiu guixar
Gerundi guixant
Participi guixat

Mode indicatiu

Present

joguixo
tuguixes
ell, ella, vostèguixa
nosaltresguixem
vosaltresguixeu
ells, elles, vostèsguixen

Imperfet

joguixava
tuguixaves
ell, ella, vostèguixava
nosaltresguixàvem
vosaltresguixàveu
ells, elles, vostèsguixaven

Passat simple

joguixí
tuguixares
ell, ella, vostèguixà
nosaltresguixàrem
vosaltresguixàreu
ells, elles, vostèsguixaren

Futur

joguixaré
tuguixaràs
ell, ella, vostèguixarà
nosaltresguixarem
vosaltresguixareu
ells, elles, vostèsguixaran

Mode subjuntiu

Present

joguixi
tuguixis
ell, ella, vostèguixi
nosaltresguixem
vosaltresguixeu
ells, elles, vostèsguixin

Imperfet

joguixés
tuguixessis
ell, ella, vostèguixés
nosaltresguixéssim
vosaltresguixéssiu
ells, elles, vostèsguixessin

Mode condicional

joguixaria
tuguixaries
ell, ella, vostèguixaria
nosaltresguixaríem
vosaltresguixaríeu
ells, elles, vostèsguixarien

Mode imperatiu

(tu)guixa
(vostè)guixi
(nosaltres)guixem
(vosaltres)guixeu
(vostès)guixin

Traduccions

anglès
to scrawl; to scribble
castellà
rayar
francès
gribouiller; griffonner
portuguès
raiar; riscar