Infinitiu esgüellar
Gerundi esgüellant
Participi esgüellat

Mode indicatiu

Present

joesgüello
tuesgüelles
ell, ella, vostèesgüella
nosaltresesgüellem
vosaltresesgüelleu
ells, elles, vostèsesgüellen

Imperfet

joesgüellava
tuesgüellaves
ell, ella, vostèesgüellava
nosaltresesgüellàvem
vosaltresesgüellàveu
ells, elles, vostèsesgüellaven

Passat simple

joesgüellí
tuesgüellares
ell, ella, vostèesgüellà
nosaltresesgüellàrem
vosaltresesgüellàreu
ells, elles, vostèsesgüellaren

Futur

joesgüellaré
tuesgüellaràs
ell, ella, vostèesgüellarà
nosaltresesgüellarem
vosaltresesgüellareu
ells, elles, vostèsesgüellaran

Mode subjuntiu

Present

joesgüelli
tuesgüellis
ell, ella, vostèesgüelli
nosaltresesgüellem
vosaltresesgüelleu
ells, elles, vostèsesgüellin

Imperfet

joesgüellés
tuesgüellessis
ell, ella, vostèesgüellés
nosaltresesgüelléssim
vosaltresesgüelléssiu
ells, elles, vostèsesgüellessin

Mode condicional

joesgüellaria
tuesgüellaries
ell, ella, vostèesgüellaria
nosaltresesgüellaríem
vosaltresesgüellaríeu
ells, elles, vostèsesgüellarien

Mode imperatiu

(tu)esgüella
(vostè)esgüelli
(nosaltres)esgüellem
(vosaltres)esgüelleu
(vostès)esgüellin

Traduccions

anglès
to grunt; to squeak
castellà
chillar
francès
glapir