Practicar aquest verb
Infinitiuesgüellar
Gerundiesgüellant
Participiesgüellat, esgüellada, esgüellats, esgüellades

Mode indicatiu

Present

joesgüello
tuesgüelles
ell, ella, vostèesgüella
nosaltresesgüellem
vosaltresesgüelleu
ells, elles, vostèsesgüellen

Imperfet

joesgüellava
tuesgüellaves
ell, ella, vostèesgüellava
nosaltresesgüellàvem
vosaltresesgüellàveu
ells, elles, vostèsesgüellaven

Passat simple

joesgüellí
tuesgüellares
ell, ella, vostèesgüellà
nosaltresesgüellàrem
vosaltresesgüellàreu
ells, elles, vostèsesgüellaren

Passat perifràstic

jovaig esgüellar
tuvas (vares) esgüellar
ell, ella, vostèva esgüellar
nosaltresvam (vàrem) esgüellar
vosaltresvau (vàreu) esgüellar
ells, elles, vostèsvan (varen) esgüellar

Futur

joesgüellaré
tuesgüellaràs
ell, ella, vostèesgüellarà
nosaltresesgüellarem
vosaltresesgüellareu
ells, elles, vostèsesgüellaran

Perfet

johe esgüellat
tuhas esgüellat
ell, ella, vostèha esgüellat
nosaltreshem (havem) esgüellat
vosaltresheu (haveu) esgüellat
ells, elles, vostèshan esgüellat

Plusquamperfet

johavia esgüellat
tuhavies esgüellat
ell, ella, vostèhavia esgüellat
nosaltreshavíem esgüellat
vosaltreshavíeu esgüellat
ells, elles, vostèshavien esgüellat

Passat anterior

johaguí esgüellat
tuhagueres esgüellat
ell, ella, vostèhagué esgüellat
nosaltreshaguérem esgüellat
vosaltreshaguéreu esgüellat
ells, elles, vostèshagueren esgüellat

Passat anterior perifràstic

jovaig haver esgüellat
tuvas (vares) haver esgüellat
ell, ella, vostèva haver esgüellat
nosaltresvam (vàrem) haver esgüellat
vosaltresvau (vàreu) haver esgüellat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver esgüellat

Futur perfet

johauré esgüellat
tuhauràs esgüellat
ell, ella, vostèhaurà esgüellat
nosaltreshaurem esgüellat
vosaltreshaureu esgüellat
ells, elles, vostèshauran esgüellat

Mode subjuntiu

Present

joesgüelli
tuesgüellis
ell, ella, vostèesgüelli
nosaltresesgüellem
vosaltresesgüelleu
ells, elles, vostèsesgüellin

Imperfet

joesgüellés
tuesgüellessis
ell, ella, vostèesgüellés
nosaltresesgüelléssim
vosaltresesgüelléssiu
ells, elles, vostèsesgüellessin

Perfet

johagi esgüellat
tuhagis esgüellat
ell, ella, vostèhagi esgüellat
nosaltreshàgim esgüellat
vosaltreshàgiu esgüellat
ells, elles, vostèshagin esgüellat

Plusquamperfet

johagués esgüellat
tuhaguessis esgüellat
ell, ella, vostèhagués esgüellat
nosaltreshaguéssim esgüellat
vosaltreshaguéssiu esgüellat
ells, elles, vostèshaguessin esgüellat

Mode condicional

Condicional

joesgüellaria
tuesgüellaries
ell, ella, vostèesgüellaria
nosaltresesgüellaríem
vosaltresesgüellaríeu
ells, elles, vostèsesgüellarien

Condicional perfet

johauria (haguera) esgüellat
tuhauries (hagueres) esgüellat
ell, ella, vostèhauria (haguera) esgüellat
nosaltreshauríem (haguérem) esgüellat
vosaltreshauríeu (haguéreu) esgüellat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) esgüellat

Mode imperatiu

(tu)esgüella
(vostè)esgüelli
(nosaltres)esgüellem
(vosaltres)esgüelleu
(vostès)esgüellin

Traduccions

anglès
to grunt, to squeak
castellà
chillar
francès
glapir