Infinitiu xiuxiuejar
Gerundi xiuxiuejant
Participi xiuxiuejat

Mode indicatiu

Present

joxiuxiuejo
tuxiuxiueges
ell, ella, vostèxiuxiueja
nosaltresxiuxiuegem
vosaltresxiuxiuegeu
ells, elles, vostèsxiuxiuegen

Imperfet

joxiuxiuejava
tuxiuxiuejaves
ell, ella, vostèxiuxiuejava
nosaltresxiuxiuejàvem
vosaltresxiuxiuejàveu
ells, elles, vostèsxiuxiuejaven

Passat simple

joxiuxiuegí
tuxiuxiuejares
ell, ella, vostèxiuxiuejà
nosaltresxiuxiuejàrem
vosaltresxiuxiuejàreu
ells, elles, vostèsxiuxiuejaren

Futur

joxiuxiuejaré
tuxiuxiuejaràs
ell, ella, vostèxiuxiuejarà
nosaltresxiuxiuejarem
vosaltresxiuxiuejareu
ells, elles, vostèsxiuxiuejaran

Mode subjuntiu

Present

joxiuxiuegi
tuxiuxiuegis
ell, ella, vostèxiuxiuegi
nosaltresxiuxiuegem
vosaltresxiuxiuegeu
ells, elles, vostèsxiuxiuegin

Imperfet

joxiuxiuegés
tuxiuxiuegessis
ell, ella, vostèxiuxiuegés
nosaltresxiuxiuegéssim
vosaltresxiuxiuegéssiu
ells, elles, vostèsxiuxiuegessin

Mode condicional

joxiuxiuejaria
tuxiuxiuejaries
ell, ella, vostèxiuxiuejaria
nosaltresxiuxiuejaríem
vosaltresxiuxiuejaríeu
ells, elles, vostèsxiuxiuejarien

Mode imperatiu

(tu)xiuxiueja
(vostè)xiuxiuegi
(nosaltres)xiuxiuegem
(vosaltres)xiuxiuegeu
(vostès)xiuxiuegin

Traduccions

alemany
flüstern
anglès
to whisper
castellà
cuchichear; susurrar
francès
chuchoter
italià
bisbigliare; sussurrare
neerlandès
fluisteren
portuguès
cochichar; sussurrar