Practicar aquest verb
Infinitiuxiuxiuejar
Gerundixiuxiuejant
Participixiuxiuejat, xiuxiuejada, xiuxiuejats, xiuxiuejades

Mode indicatiu

Present

joxiuxiuejo
tuxiuxiueges
ell, ella, vostèxiuxiueja
nosaltresxiuxiuegem
vosaltresxiuxiuegeu
ells, elles, vostèsxiuxiuegen

Imperfet

joxiuxiuejava
tuxiuxiuejaves
ell, ella, vostèxiuxiuejava
nosaltresxiuxiuejàvem
vosaltresxiuxiuejàveu
ells, elles, vostèsxiuxiuejaven

Passat simple

joxiuxiuegí
tuxiuxiuejares
ell, ella, vostèxiuxiuejà
nosaltresxiuxiuejàrem
vosaltresxiuxiuejàreu
ells, elles, vostèsxiuxiuejaren

Passat perifràstic

jovaig xiuxiuejar
tuvas (vares) xiuxiuejar
ell, ella, vostèva xiuxiuejar
nosaltresvam (vàrem) xiuxiuejar
vosaltresvau (vàreu) xiuxiuejar
ells, elles, vostèsvan (varen) xiuxiuejar

Futur

joxiuxiuejaré
tuxiuxiuejaràs
ell, ella, vostèxiuxiuejarà
nosaltresxiuxiuejarem
vosaltresxiuxiuejareu
ells, elles, vostèsxiuxiuejaran

Perfet

johe xiuxiuejat
tuhas xiuxiuejat
ell, ella, vostèha xiuxiuejat
nosaltreshem (havem) xiuxiuejat
vosaltresheu (haveu) xiuxiuejat
ells, elles, vostèshan xiuxiuejat

Plusquamperfet

johavia xiuxiuejat
tuhavies xiuxiuejat
ell, ella, vostèhavia xiuxiuejat
nosaltreshavíem xiuxiuejat
vosaltreshavíeu xiuxiuejat
ells, elles, vostèshavien xiuxiuejat

Passat anterior

johaguí xiuxiuejat
tuhagueres xiuxiuejat
ell, ella, vostèhagué xiuxiuejat
nosaltreshaguérem xiuxiuejat
vosaltreshaguéreu xiuxiuejat
ells, elles, vostèshagueren xiuxiuejat

Passat anterior perifràstic

jovaig haver xiuxiuejat
tuvas (vares) haver xiuxiuejat
ell, ella, vostèva haver xiuxiuejat
nosaltresvam (vàrem) haver xiuxiuejat
vosaltresvau (vàreu) haver xiuxiuejat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver xiuxiuejat

Futur perfet

johauré xiuxiuejat
tuhauràs xiuxiuejat
ell, ella, vostèhaurà xiuxiuejat
nosaltreshaurem xiuxiuejat
vosaltreshaureu xiuxiuejat
ells, elles, vostèshauran xiuxiuejat

Mode subjuntiu

Present

joxiuxiuegi
tuxiuxiuegis
ell, ella, vostèxiuxiuegi
nosaltresxiuxiuegem
vosaltresxiuxiuegeu
ells, elles, vostèsxiuxiuegin

Imperfet

joxiuxiuegés
tuxiuxiuegessis
ell, ella, vostèxiuxiuegés
nosaltresxiuxiuegéssim
vosaltresxiuxiuegéssiu
ells, elles, vostèsxiuxiuegessin

Perfet

johagi xiuxiuejat
tuhagis xiuxiuejat
ell, ella, vostèhagi xiuxiuejat
nosaltreshàgim xiuxiuejat
vosaltreshàgiu xiuxiuejat
ells, elles, vostèshagin xiuxiuejat

Plusquamperfet

johagués xiuxiuejat
tuhaguessis xiuxiuejat
ell, ella, vostèhagués xiuxiuejat
nosaltreshaguéssim xiuxiuejat
vosaltreshaguéssiu xiuxiuejat
ells, elles, vostèshaguessin xiuxiuejat

Mode condicional

Condicional

joxiuxiuejaria
tuxiuxiuejaries
ell, ella, vostèxiuxiuejaria
nosaltresxiuxiuejaríem
vosaltresxiuxiuejaríeu
ells, elles, vostèsxiuxiuejarien

Condicional perfet

johauria (haguera) xiuxiuejat
tuhauries (hagueres) xiuxiuejat
ell, ella, vostèhauria (haguera) xiuxiuejat
nosaltreshauríem (haguérem) xiuxiuejat
vosaltreshauríeu (haguéreu) xiuxiuejat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) xiuxiuejat

Mode imperatiu

(tu)xiuxiueja
(vostè)xiuxiuegi
(nosaltres)xiuxiuegem
(vosaltres)xiuxiuegeu
(vostès)xiuxiuegin

Traduccions

alemany
flüstern
anglès
to whisper
castellà
cuchichear, susurrar
francès
chuchoter
italià
bisbigliare, sussurrare
neerlandès
fluisteren
portuguès
cochichar, sussurrar