Infinitiu esqueixar
Gerundi esqueixant
Participi esqueixat

Mode indicatiu

Present

joesqueixo
tuesqueixes
ell, ella, vostèesqueixa
nosaltresesqueixem
vosaltresesqueixeu
ells, elles, vostèsesqueixen

Imperfet

joesqueixava
tuesqueixaves
ell, ella, vostèesqueixava
nosaltresesqueixàvem
vosaltresesqueixàveu
ells, elles, vostèsesqueixaven

Passat simple

joesqueixí
tuesqueixares
ell, ella, vostèesqueixà
nosaltresesqueixàrem
vosaltresesqueixàreu
ells, elles, vostèsesqueixaren

Futur

joesqueixaré
tuesqueixaràs
ell, ella, vostèesqueixarà
nosaltresesqueixarem
vosaltresesqueixareu
ells, elles, vostèsesqueixaran

Mode subjuntiu

Present

joesqueixi
tuesqueixis
ell, ella, vostèesqueixi
nosaltresesqueixem
vosaltresesqueixeu
ells, elles, vostèsesqueixin

Imperfet

joesqueixés
tuesqueixessis
ell, ella, vostèesqueixés
nosaltresesqueixéssim
vosaltresesqueixéssiu
ells, elles, vostèsesqueixessin

Mode condicional

joesqueixaria
tuesqueixaries
ell, ella, vostèesqueixaria
nosaltresesqueixaríem
vosaltresesqueixaríeu
ells, elles, vostèsesqueixarien

Mode imperatiu

(tu)esqueixa
(vostè)esqueixi
(nosaltres)esqueixem
(vosaltres)esqueixeu
(vostès)esqueixin

Traduccions

anglès
to rip
castellà
rasgar
francès
fendre